Tartaletki z malinami i czekoladą
Dzisiaj przychodzę do Was z przepisem na eleganckie tartaletki z malinami i czekoladą, które będą się prezentować niczym z najlepszej francuskiej cukierni. Przygotowałem je z klasycznego kruchego ciasta z dodatkiem mielonych migdałów i upiekłem w perforowanych rantach, dzięki którym zyskują bardzo estetyczny wygląd. Jeśli jednak nie posiadacie takich specjalistycznych rantów, to można oczywiście skorzystać z klasycznych form na tartaletki lub upiec po prostu jedną dużą tartę. Plusem rantów perforowanych ułożonych na silikonowej macie do pieczenia jest to, że ciasta nie trzeba dodatkowo obciążać i zachowuje ono swój kształt po upieczeniu. Dlatego, jeśli zależy Wam na profesjonalnym efekcie, to polecam się zaopatrzyć w takie akcesoria. ? W przepisie zdradziłem jednak metodę, jak upiec ciasteczka na dwa sposoby, więc z powodzeniem możecie je przygotować bez specjalistycznych narzędzi. ?
Te tartaletki z malinami są podwójnie malinowe. W środku ukryłem prostą owocową konfiturę i dodatkowo ozdobiłem je świeżymi malinami. Wykorzystałem tutaj dwie odmiany owoców – te czarne pochodzą z ogródka mojej Mamy i mają wyjątkowy smak. Jednakże niestety trudno je znaleźć w lokalnych zieleniakach, dlatego możecie użyć po prostu klasycznych czerwonych malin. W tym przepisie świetnie sprawdzą się również jeżyny, na które również trwa teraz sezon. Tartaletki z malinami dodatkowo wypełniłem klasyczny ganachem czekoladowym (tutaj warto wybrać czekoladę dobrej jakości o wysokiej zawartości kakao) i udekorowałem odrobiną bitej śmietany z wanilią. W takiej formie prezentują i smakują naprawdę wyśmienicie. ?
Tartaletki z malinami i czekoladą
Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas gotowania: 40 minut
SKŁADNIKI
Kruche ciasto:
- 250 g mąki pszennej
- 30 g mielonych migdałów
- 100 g cukru pudru
- 120 g zimnego masła
- 1 duże jajko (rozmiar L)
- szczypta soli
Konfitura malinowa:
- 250 g malin (świeżych lub mrożonych)
- 50 g cukru
- 5 g pektyny (1 łyżeczka) lub 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej*
Ganache czekoladowy:
- 250 ml śmietany kremówki 30-36%
- 250 g gorzkiej czekolady 70% kakao
Bita śmietana:
- 250 ml śmietany kremówki 30-36%
- 1 łyżka cukru pudru
- 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
Dodatkowo:
- świeże maliny do dekoracji (u mnie czerwone i czarne)
PRZYGOTOWANIE Kruche ciasto
- Mąkę wsyp do miski i wymieszaj z solą, cukrem pudrem i mielonymi migdałami. Posiekaj masło i wbij jajko. Zagnieć kruche ciasto i wstaw je na 30 minut do lodówki.
- Schłodzone ciasto rozwałkuj na grubość 2-3 mm i potnij na kwadraty o boku ok. 12 cm. Na blaszce do pieczenia połóż perforowaną matę silikonową i ułóż 12 perforowanych rantów o średnicy 8 cm i włóż do nich kawałki ciasta. Ciasto najpierw delikatnie dociśnij do spodu, a następnie do boków foremek. Nadmiar ciasta odetnij nożem lub przesuwając delikatnie wałek po wierzchu rantów. Pozostałe ciasto zagnieć krótko ponownie i czynność powtórz dla pozostałych foremek. (Jeśli nie posiadasz takich rantów, możesz również w analogiczny sposób wyłożyć ciasto w zwykłych formach na tartaletki lub przygotować jedną dużą tartę w formie o średnicy 30 cm).
- Blaszkę wstaw do piekarnika nagrzanego do 180ºC i piecz przez około 15-20 minut, aż tartaletki będą miały złoty kolor. Odstaw do całkowitego wystudzenia i zdejmij delikatnie ranty. (W przypadku dużej tarty lub małych nieperforowanych foremek, ciasto ponakłuwaj widelcem, pokryj papierem do pieczenia i obciąż fasolą lub grochem. Dużą tartę piecz przez 20 minut, zdejmij obciążenie i piecz przez kolejne 15 minut, zaś mniejsze tartaletki ok. 10 minut pod obciążeniem i kolejne 5-10 minut bez).
Konfitura malinowa
- Maliny wsyp do rondelka i zasyp cukrem. Podgrzewaj kilka minut, aż owoce puszczą sok, a następnie dodaj pektynę i całość gotuj jeszcze przez 5 minut na małym ogniu do zgęstnienia. Odstaw do wystudzenia.
- Spód wystudzonych tartaletek napełnij konfiturą.
Ganache czekoladowy
- Śmietanę kremówkę przełóż do rondelka i podgrzewaj na średnim ogniu. Nie doprowadzaj do wrzenia, tylko poczekaj, aż będzie gorąca. Następnie zestaw z ognia.
- Czekoladę z grubsza posiekaj i wsyp do podgrzanej kremówki. Pozostaw tak na 2-3 minuty, a następnie energicznie wymieszaj, aby całkowicie połączyła się ze śmietaną.
- Ganache wylej na konfiturę malinową, a tartaletki odstaw na kilka minut, aby masa zgęstniała.
- Następnie brzegi tartaletek udekoruj malinami i wstaw je do lodówki na przynajmniej godzinę, aby krem czekoladowy zgęstniał.
Bita śmietana
- Schłodzoną kremówkę ubij na sztywno, dodając pod koniec ubijania cukier oraz cukier waniliowy.
- Bitą śmietanę przełóż do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką i udekoruj nią wierzch tartaletek.
- Ciasteczka przechowuj w lodówce do momentu podania.
UWAGI
*Pektynę można również zamienić na łyżeczkę skrobi ziemniaczanej wymieszanej z odrobiną wody. Wtedy należy ją wlać pod koniec gotowania owoców i poczekać chwilę, aż całość zgęstnieje.