Porady kulinarne
-
Ciasto na naleśniki - co się dzieje z kaszą manną?
Kasza opada na dno miseczki, więc przed każdorazowym wylaniem ciasta na patelnię należy porządnie wymieszać całość.
-
Pierniki - jak przyśpieszyć ich mięknięcie?
Kilka plasterków jabłka przyspieszy proces "dojrzewania" i sprawi, że pierniki są cudownie miękkie już na drugi dzień.
-
Jak zrobić "marmoladę" z daktyli?
Daktyle zalać szklanką wody. Jeśli "wypiją" całą wodę a nie będą jeszcze "papką", dolewać po odrobinie wody aż do uzyskania w miarę jednolitej, gęstej konsystencji marmolady. Polecam mieszanie trzepaczką, która dodatkowo rozbija owoce.
-
Lambas ( chlebek elficki) - jakie składniki?
Znajdziecie w nim czekoladę i moc bakalii: orzechy włoskie i laskowe, migdały, wiórki kokosowe, suszone morele, kandyzowaną skórkę pomarańczową.
-
Jak zblanszować brokuły?
Brokuły wrzucić na wrzącą wodę, gotować 2-3 minut, odcedzić i przepłukać zimną wodą.
-
Sernik - jakich składników użyć do jego zdrowszej wersji?
Masło zastepujemy olejem rzepakowym - to zdrowsza opcja, a porcja tłuszczu, dzięki któremu masa serowa nie będzie sucha pozostaje zapewniona. Olej rzepakowy, dzięki klarownej barwie oraz neutralnemu smakowi i zapachowi, nadaje się idealnie.
-
Kruche ciasto - jak szybko i precyzyjnie je rozwałkować?
Tortownicę wykładam papierem do pieczenia, po czym ten papier wyjmuję i kładę na stolnicy - na papierze "odbiła się" powierzchnia dna formy, dzięki czemu możemy idealnie dopasować ciasto podczas wałkowania
-
-
Jagodzianki - jak je formować?
Podnosić brzegi do góry, naciągając je przy tym, na koniec zlepić ciasto i lekko skręcić (ciasto bardzo łatwo się zlepia).
-
Jak ułożyć ciasto na blasze?
Papier do pieczenia wcisnąć w blaszkę, by odznaczyły się krawędzie. Następnie papier przełożyć na stolnicę, wyłożyć na niego jedną część ciasta i rozwałkować w granicach zaryzowanych krawędzi blaszki.
-
Smażenie placków ziemniaczanych - jaki olej wybrać?
Najlepiej sięgnąć po olej rzepakowy, który nie tylko zachowuje stabilność przy smażeniu w wysokich temperaturach (nie utlenia się zbyt szybko), ale dodatkowo nie jest tak mocno wchłaniany przez potrawy jak inne tłuszcze oraz daje się łatwo odsączyć przy pomocy ręczników papierowych