Szarlotka z rabarbarem i budyniem

Szarlotka z rabarbarem i budyniem
Zdjęcie - Szarlotka z rabarbarem i budyniem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Krótko i na temat - jest to znakomity przepis na szarlotkę.
Kruche + rabarbar + budyń = ciacho idealne

Kruche ciasto, które z wierzchu tworzy chrupiącą skorupkę, zaś spód nie namięka - mimo że zapomniałam zasypać rabarbaru cukrem przed pieczeniem, aby puścił sok wcześniej. Za to daję wieeelki plus i można mieć pewność, że ciasto pozostanie kruche również wtedy, gdy zamiast rabarbaru dodamy jakieś owoce.
Budyń, którego kremowa konsystencja perfekcyjnie komponuje się z kruchym ciastem. Choć tak po prawdzie muszę przyznać, że do budyniu mam ogromną słabość i jest jednym z moich ulubionych składników w ciastach wszelakich :)
No i ten rabarabar... wyczekiwany i upragniony. Ta szarlotka w oryginale była z jabłkami, ale kiedy w sklepie dorwałam rabarbar, jabłka poszły w odstawkę. W moim przypadku, kiedy przychodzi na niego sezon, to żaden owocowy akcent nie jest się w stanie z nim równać :)

Zdjęcie - Szarlotka z rabarbarem i budyniem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Przepis na kruche ciasto przepis znaleziony na blogu Moje Wypieki, pochodzi z książeczki 'Ciasta Domowe'; podaję po moich zmianach
  • 450 g mąki pszennej
  • 230 g masła
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 jajko
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki gęstej śmietany
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wszystkie składniki zagnieść aż powstanie gładkie, jednolite ciasto. Następnie podzielić je na dwie równe części. Jedną z nich włożyć do lodówki, a drugą na do zamrażarki - na dwie godziny.
Rabarbar oczyścić i pokroić w kostkę (ok. 3 cm), po czym zasypać go cukrem i odstawić na czas chłodzenia ciasta. Choć można też w ogóle uprzednio nie przygotowywać rabarbaru.

Dodatkowo:
  • 1 kg rabarbaru + 3-4 łyżki cukru
  • 2 budynie śmietankowe bez cukru (takie na pół litra mleka) + 4 łyżki cukru*
  • 750 ml mleka
  • cukier puder - do posypania
  • kilka łyżek bułki tartej

* zapomniałam posłodzić budyniu, ale i tak wyszedł smaczny - myślę, że 4 łyżki to ciut za dużo, 2 spokojnie wystarczą - tym bardziej, jeśli szarlotkę robimy ze słodkimi owocami
Piekarnik nagrzać do temperatury 200 stopni (u mnie 180 przy termoobiegu).
Budynie przygotować według przepisu na opakowaniu, jednak dodać tylko 750 ml mleka. Dodatek cukru opcjonalny. Nie studzić, od razu zabrać się za przygotowanie ciasta.
Tortownicę o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto z lodówki rozwałkować, wyłożyć nim dno formy** i ponakłuwać widelcem. Spód oprószyć bułką tartą (by wchłonęła sok z rabarabaru). Wyłożyć rabarbar - dopiero co obrany lub wcześniej zasypany cukrem (oczywiście po odlaniu soku, który puścił), a następnie wylać na niego jeszcze ciepły budyń. Na budyń zetrzeć ciasto z zamrażarki.
Tortownicę włożyć do piekarnika i piec ok. 45 minut. Uwaga: czas pieczenia może by sporo krótszy, np. moja szarlotka piekła się jedynie 35 minut (jak pisałam, przy 180 stopniach w termoobiegu).
** aby nie ogrzać zbyt ciasta, które trzymaliśmy w lodówce (dzięki czemu pozostanie kruche), unikamy kontaktu z naszymi dłońmi, czyli np. nie wylepiamy palcami dna tortownicy. mój sposób na wyłożenie ciasta kruchego: tortownicę wykładam papierem do pieczenia, po czym ten papier wyjmuję i kładę na stolnicy - na papierze "odbiła się" powierzchnia dna formy, dzięki czemu możemy idealnie dopasować ciasto podczas wałkowania. takie niby nic, ale diabeł tkwi w szczegółach :)

Zdjęcie - Szarlotka z rabarbarem i budyniem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów