Faworki drożdżowe z piekarnika

Faworki drożdżowe z piekarnika to zdrowsza alternatywa faworków smażonych na głębokim tłuszczu, ale równie pyszne ! Według mnie zdecydowanie lepsze niż te ociekające tłuszczem 😉

W karnawale nie może zabraknąć pączków i faworków lub jak niektórzy je nazywają “chrustu”. Jak podaje “Wikipedia” są to polskie, litewskie oraz niemieckie, tradycyjne, chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki, smażone w głębokim tłuszczu i posypywane cukrem pudrem. Najczęściej spożywane w czasie karnawału i tłustego czwartku lub na ostatki, czyli we wtorek przed Środą Popielcową. Tak jak pisałam wcześniej wersja pieczona w piekarniku jest mniej kaloryczna i zdrowsza, ale jak w przypadku wszystkich słodyczy należy zachować umiar, choć przyznam szczerze, że ciężko się im oprzeć 😉

Jestem ciekawa jaką wersję Wy lubicie najbardziej !

Zdjęcie - Faworki drożdżowe z piekarnika - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Faworki drożdżowe z piekarnika

Składniki:
460 g mąki + trochę do podsypania
160 mleka roślinnego (u mnie sojowe)
50 g roztopionego masła roślinnego lub bez laktozy (można dać zwykłe)
2 żółtka
30 g świeżych drożdży
3 łyżki cukru (można dać więcej)
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego ⠀

Do dekoracji:
Skórka z pomarańczy
Cukier puder ⠀


Drożdże rozpuszczamy w lekko ciepłym mleku. Dodajemy do nich łyżeczkę cukru, następnie odstawiamy na 10 min. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy zaczyn drożdżowy, resztę cukru, 2 żółtka, roztopione i przestudzone masło oraz ekstrakt waniliowy. Wyrabiamy gładkie ciasto. Dzielimy je na części. Każdą wałkujemy na cienki prostokąt. Tniemy na paski. Robimy nacięcie pośrodku i zawijamy jeden z końców do środka. Faworki układamy na blaszce wyłożonej papierem i smarujemy rozkłóconym jajkiem. W czasie gdy faworki będą wyrastały nagrzewamy piekarnik do 180 st. C pieczemy je ok. 12-15 min (zależy to od mocy piekarnika). Przestudzone faworki posypujemy cukrem pudrem i posypujemy skórką z pomarańczy lub mandarynki (wcześniej należy ją sparzyć).

Zdjęcie - Faworki drożdżowe z piekarnika - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Faworki drożdżowe z piekarnika - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Faworki drożdżowe z piekarnika - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Faworki drożdżowe z piekarnika Pieczone faworki drożdżowe posypane cukrem pudrem. Kategorie: Ciasteczka, Karnawał Kuchnia: bez laktozy, Bez mleka, Dietetyczna Tagi: ciastka, drożdżówki, faworki, karnawał Czas przygotowania: 30 minutes Cook Time: 12 minutes Całkowity czas: 42 minutes Ilość porcji: 24 sztuki Autor: Marcepanowa kuchnia Składniki
 • 460 g mąki + trochę do podsypania
 • 160 ml mleka roślinnego u mnie sojowe
 • 50 g roztopionego masła roślinnego lub bez laktozy można dać zwykłe
 • 2 żółtka
 • 30 g świeżych drożdży
 • 3 łyżki cukru można dać więcej
 • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego ⠀
 • Skórka z pomarańczy
 • Cukier puder ⠀
Sposób wykonania
 • Drożdże rozpuszczamy w lekko ciepłym mleku. Dodajemy do nich łyżeczkę cukru, następnie odstawiamy na 10 min.
 • Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy zaczyn drożdżowy, resztę cukru, 2 żółtka, roztopione i przestudzone masło oraz ekstrakt waniliowy. Wyrabiamy gładkie ciasto.
 • Dzielimy je na części. Każdą wałkujemy na cienki prostokąt. Tniemy na paski. Robimy nacięcie pośrodku i zawijamy jeden z końców do środka. Faworki układamy na blaszce wyłożonej papierem i smarujemy rozkłóconym jajkiem.
 • W czasie gdy faworki będą wyrastały nagrzewamy piekarnik do 180 st. C pieczemy je ok. 12-15 min (zależy to od mocy piekarnika).
 • Przestudzone faworki posypujemy cukrem pudrem i posypujemy skórką z pomarańczy lub mandarynki (wcześniej należy ją sparzyć).

Kategorie przepisów

Podobne przepisy