Ciabatta

Zdjęcie - Ciabatta - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Czasem przeglądam stare przepisy na blogu, aby poszukać inspiracji. Zazwyczaj kieruję się tym czego wśród przepisów brakuje, chociaż czasem przypominam sobie też o ciekawych wypiekach i piekę je w nowej wersji.

Tym razem zauważyłam, że wśród przeróżnych przepisów na ciabattę nie ma takiego najzwyklejszego. Pojawiły się ciabatty z pomidorami, na zakwasie, z czekoladą i innymi dodatkami. Zabrakło jednak takiej najzwyklejszej.

Postanowiłam to nadrobić, może receptura komuś się przyda Ciabatta z tego przepisu wychodzi chrupiąca i ma przyjemne elastyczny miąższ.

Zdjęcie - Ciabatta - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciabatta - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciabatta - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Ciabatta Autor: Tosia Czas przygotowania: 1 godz. 45 min. Czas pieczenia: 26 min. Całkowity czas: 2 godz. 11 min. Porcje: 1 Składniki

  • 400 g mąki pszennej typ 550
  • 3 płaskie łyżeczki suszonych drożdży instant
  • 260 ml letniej wody
  • łyżka oliwy
  • 1,5 łyżeczki soli
Przepis
  1. Mąkę przesiewamy do misy, dodajemy drożdże, sól i oliwę. Wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto 5 minut. Zostawiamy w misie pod przykryciem na godzinę.
  2. Po tym czasie podsypujemy blat mąką. Przekładamy ciasto i formujemy podłużną bagietkę. Kładziemy ją na blasze wyłożonej pergaminem. Z dwóch stron otaczamy ciabattę rulonami ze ściereczki i przykrywamy.
  3. Po 40 minutach wkładamy ciabattę do rozgrzanego piekarnika.
  4. Na dnie piekarnika stawiamy miseczkę ze stali nierdzewnej z wodą. Pieczemy w termoobiegu przez 6 minut w 240 stopniach. Następnie wyłączamy termoobieg, ustawiamy tryb góra-dół i temperaturę 200 stopni. Pieczemy jeszcze 20 minut.
  5. Upieczoną ciabattę studzimy na kuchennej kratce.

Przepisy z tych kategorii

Ciabatta na zakwasie z oliwkami i suszonymi pomidorami
1

Ciabatta na zakwasie z oliwkam…

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Fougasse na zakwasie

Fougasse na zakwasie

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Świąteczne mini Panettone

Świąteczne mini Panettone

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Włoski chlebek św. Józefa

Włoski chlebek św. Józefa

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Stecca - włoskie płaskie chlebki
3

Stecca - włoskie płaskie chleb…

Stare Gary Stare Gary
Stare Gary

Szybka ciabatta
4

Szybka ciabatta

Słodki-kompromis Słodki-kompromis
Słodki Kompromis