Chleb Fendu

Zdjęcie - Chleb Fendu - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
W majowej Piekarni Amber zaproponowała bardzo fajny chleb Fendu. Wywodzi się on z Francji, a fendu znaczy ‚rozdzielony, przełamany’. Pieczono go z ciasta chlebowego charakterystycznego dla francuskiego chleba wiejskiego czyli pain de campagne. Do formowania chleba fendu niezbędny jest wałek drewniany, którym należy od środka spłaszczać i przesuwać ciasto na boki. Potem boki trzeba zrolować. Poniżej jest link przekierowujący do pokazu, na którym widać jak należy go formować. Chleb bardzo nam smakował. Zachęcam do zrobienia, nie będziecie żałować. Fajnie się pracuje z ciastem.
Zdjęcie - Chleb Fendu - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Chleb Fendu - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Chleb Fendu
oryginalny przepis i sposób formowania na stronie – klik! składniki na dwa małe bochenki lub jeden duży
ciasto powinno mieć temperaturę ok. 26 st. C

  • 496 g białej mąki pszennej,
  • 31 g mąki żytniej chlebowej,
  • 31 g mąki pełnoziarnistej,
  • 339 g wody o temp. 21 st. C,
  • 138 g dojrzałego zakwasu 100% hydracji – pszennego lub żytniego,
  • 12 g soli,
  • 2,25 g drożdży instant.

W misie miksera mieszaj mąki, wodę i zakwas na niskiej prędkości, aż do momentu połączenia- 1 minutę. Zostaw ciasto na 20 minut aby odpoczęło.
Dodaj sól i drożdże i kontynuuj mieszanie na niskiej lub średniej prędkości, aż ciasto osiągnie średni poziom rozwoju glutenu – powinno to zająć 3 – 4 minuty.
Przenieś ciasto do naoliwionego pojemnika – najlepiej niskiego, szerokiego, aby ciasto można było złożyć bez wyjmowania go z pojemnika.
Fermentuj je w temperaturze pokojowej (22 – 25 st. C) przez 1,5 godziny, złóż po 30 i 60 minutach.
Wyłóż ciasto na lekko posypany mąką blat. Podziel je na dwie części i uformuj kule. Posyp kule ciasta mąką, przykryj luźno folią spożywczą i zostaw na 15 minut.
Uformuj bochenki fendu i zamknij je w torbach foliowych przez 1-1,5 godziny.
W międzyczasie rozgrzej piekarnik z kamieniem do pieczenia do 240 – 250 st. C. Odwróć wyrośnięte bochenki, przedziałkiem do góry na pergamin posypany semoliną. Przełóż je do piekarnika, zmniejsz temperaturę do 230 st C. Piecz przez 10 minut za pomocą pary i kolejne 20 minut bez pary. Skórka powinna być głęboko brązowa. Aby uzyskać bardzo chrupiącą skórkę, wyłącz piekarnik i pozostaw bochenki na kolejne 5 minut z uchylonymi drzwiczkami. Schłódź na kratce. Poczekaj, aż całkowicie ostygnie i pokrój.
Zdjęcie - Chleb Fendu - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Chleb Fendu - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Chleb Fendu na innych blogach:

Kategorie przepisów

Podobne przepisy