Suflet czekoladowy

Suflet czekoladowy

Szukałam jakiegoś fajnego deseru na naszą, 8 już, rocznicę ślubu. Przypomniało mi się, że koleżanka polecała jakiś czas temu ten czekoladowy suflet. Postanowiłam się z nim zmierzyć. Efekt? W pierwszej wersji, po 15 minutach pieczenia, wyrósł pięknie, ale pękł na wierzchu. Był do tego też ciut za bardzo przepieczony. W drugiej wersji skróciłam czas pieczenia o 2 minuty. Suflet wyszedł może nie tak spektakularnie wysoki jak poprzednio, ale równy i bez pęknięcia. Do foremki nalałam trochę mniej masy niż poprzednio i całość czekała około 30 minut, zanim udało mi się ją włożyć do piekarnika, co na pewno też miało jakiś wpływ, bo suflety to kapryśne desery. W środku był za to idealny: delikatna, rozpływająca się w ustach pianka. Smakowo obie wersje pyszne. Może za trzecim razem uda się jeszcze lepiej? :)
Suflety mają to do siebie, że po kilku minutach naturalnie opadają. Na poniższym zdjęciu możecie zaobserwować ten efekt: różnica między fotkami to jakieś 3-4 minuty.

Zdjęcie - Suflet czekoladowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki (3-4 suflety):
 • 140 g gorzkiej czekolady
 • 90 ml śmietany kremówki 36%
 • 2,5 łyżki cukru
 • 3 jajka, w temperaturze pokojowej
 • 1 łyżka rumu lub ekstraktu waniliowego
 • szczypta soli

Wykonanie:

Ramekiny (pojemność ok. 180 ml każdy) wysmarować w środku dokładnie masłem (po same górne brzegi). Wysypać je drobnym lub granulowanym cukrem. Nadmiar cukru strzepać. Odłożyć.

W garnku zagotować kremówkę z cukrem i rumem. Zdjąć z ognia, dodać od razu połamaną na kawałki czekoladę. Odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać łyżką, do otrzymania gładkiego sosu czekoladowego (czekolada powinna się całkowicie roztopić). Wystudzić do letniej temperatury. Dodać żółtka i wymieszać do połączenia rózgą kuchenną. Białka ubić ze szczyptą soli do otrzymania prawie sztywnej konsystencji (powinny uformować miękkie wierzchołki -'soft peaks' czyli po podniesieniu ubijaczek miksera do góry powinny tworzyć opadające miękkie wierzchołki. 1/3 ubitych białek wmieszać do sosu czekoladowego, by go rozrzedzić. Następnie dodać do niego resztę białek i delikatnie wymieszać szpatułką, by połączyły się z masą (nie mieszać zbyt długo, by nie zniszczyć pęcherzyków powietrza, dzięki którym suflet rośnie).  Przygotowaną masę sufletową przelać do ramekinów, napełniając je całkowicie (2-3 mm od górnej krawędzi ramekina). Włożyć do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika, po 30 sekundach obniżyć temperaturę do 180 stopni. Piec około 13-16 minut (temperatura zależy do piekarnika). Gorące suflety wyjąć z piekarnika, oprószyć pudrem i natychmiast podawać (po kilku minutach suflety naturalnie opadają).  Smacznego :)

Zdjęcie - Suflet czekoladowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Zdjęcie - Suflet czekoladowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Suflet czekoladowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

I mój suflet po 15 minutach: dużo lepiej wyrośnięty, ale pęknięty i lekko przesuszony:

Zdjęcie - Suflet czekoladowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów

Podobne przepisy