Ciabatta z suszonymi pomidorami

Zdjęcie - Ciabatta z suszonymi pomidorami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Ostatnio mam słabość do długo wyrastającego ciasta. Zamiast szybkich, drożdżowych wypieków wybieram te z mniejszą ilością drożdży, które rekompensują ich ilość dodatkowym czasem wyrastania. Częściej uruchamiam też zakwas- żytni i pszenny.

Każdy bochenek chleba wymaga cierpliwości. Z każdym kolejnym mocniej się o tym przekonuję. Nie da się tego czasu oszukać- miąższ nie wyjdzie tak miękki, dziurki nie będą tak ładnie rozciągnięte. Godziny wyrastania odpowiadają lepszej jakości.

Zdjęcie - Ciabatta z suszonymi pomidorami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Jak już wspominałam wcześniej nie raz, wydaje się, że wielogodzinny chleb jest niesamowicie pracochłonny. Nie można bardziej się mylić! Ten na przykład nie wymaga zagniatania. Możecie go po prostu pomieszać, zostawić na noc i rano cieszyć się świeżą ciabattą z (moimi ulubionymi) suszonymi pomidorami.

Ciabatta z suszonymi pomidorami Autor: Sliwka Czas przygotowania: 10 godziny Czas pieczenia: 25 minut Całkowity czas: 10 godziny 25 minut

Porcje: 1

Składniki
 • 300 g mąki pszennej chlebowej
 • 3/4 łyżeczki suszonych drożdży
 • 1, 5 łyżeczki soli
 • 5 suszonych pomidorów z zalewy
 • 2 łyżki oliwy
 • 200 ml ciepłej wody

Instrukcja
 1. Poszatkuj suszone pomidory.
 2. Pomieszaj w misce wszystkie składniki łyżką, po czym uformuj z nich jednolitą kulę.
 3. Wsadź ciasto do miski, przykryj ją dokładnie folią do żywności i zostaw na noc w temperaturze pokojowej (od 8 do kilkunastu godzin).
 4. Wyjmij ciasto na mocno oprószony mąką blat. Uformuj z niego kształt grubej bagietki.
 5. Ułóż uformowane ciasto na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Przykryj materiałową szmatką i odstaw w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko rozgrzanego kaloryfera) na ok. 1,5 godziny. Ciasto powinno znacznie urosnąć.
 6. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
 7. Do rozgrzanego piekarnika wstaw chleb i piecz przez 25 minut aż ciasto zbrązowieje, a po wsadzeniu w nie wykałaczki, nie przyklei się do niej ciasto..

3.1.09

Kategorie przepisów

Podobne przepisy