Chleb z ziemniakami

Chleb z ziemniakami

Zdjęcie - Chleb z ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb z ziemniakami

Chleb z ziemniakami to wariacja na temat tradycyjnego chleba. Dodatek puree ziemniaczanego nadaje mu nie tylko więcej smaku, ale także puszystą konsystencję. Ten przepis jest doskonały dla tych, którzy pragną zanurzyć się w świecie pieczenia chleba w domowym zaciszu. A jednocześnie sposób na wykorzystanie resztek z obiadu 🙂

Porada kulinarna dotycząca ziemniaków do pieczenia chleba:

Porada kulinarna: Jeśli ziemniaki użyte w chlebie są gotowane od podstaw, to warto pamiętać o jednym ważnym szczególe. Ziemniaki gotujemy w osolonym wrzątku przez około 15 minut, aż staną się miękkie. Lepiej, aby były one nieco za miękkie niż za twarde, ponieważ miękkie ziemniaki łatwiej połączą się z pozostałymi składnikami chleba, nadając mu wilgotność i delikatny smak ziemniaczany.

Jeśli masz ziemniaki, które pozostały z poprzedniego posiłku, możesz je również wykorzystać. Upewnij się jednak, że są one odpowiednio przygotowane, by być dodane do ciasta chlebowego. Odetnij ewentualne skórki i rozgnieć ziemniaki na gładką masę, aby można było łatwo włączyć je do reszty składników.

Dzięki temu puree ziemniaczane będzie idealnie przygotowane do użycia w chlebie, nadając mu wyjątkowego smaku i konsystencji.

Jakieś pytania o pieczenie chleba w domu?

W razie wątpliwości piszcie w komentarzu pod przepisem. Chętnie przeczytam, jak smakowały Wasze domowe chleby:)

Jeśli lubicie pieczywo z warzywnymi akcentami, to upieczcie też ten pszenny chleb z papryką. Polecam też odrywany chleb pietruszkowo-czosnkowy.

 

 

Czas całkowity: 13 godz. 10 min.
Czas wyrastania: 4 godz.
Czas wypieku: 40 min.

Składnikina chleb z ziemniakami:

dla foremki 30 x 10 cm :

  1. woda - 250 ml
  2. puree ziemniaczanego - 200 g
  3. zakwasu pszennego (zaczyn) - 1 łyżka
  4. mąka orkiszowa jasna - 500 g
  5. sól - 15 g

 

Potrzebne narzędzia:

  1. misa na ciasto chlebowe
  2. waga kuchenna
  3. ściereczka
  4. koszyk do wyrastania pieczywa

 

Jak zrobić chleb z ziemniakami?


1. Ziemniaki gotujemy w osolonym wrzątku przez ok. 15 min. Można użyć ziemnaików, które zostały z poprzedniego posiłku.
2. Składniki na zaczyn: zakwasu pszennego 1 łyżka, woda 75 ml, mąka orkiszowa jasna 75 g. Składniki zaczynu mieszamy. Przykrywamy naczynie i odstawiamy na ok. 8-10 godz.
3. W dużej misce mieszamy zaczyn z wodą, dodajemy mąkę orkiszową, ugotowane ziemniaki oraz sól. Wyrabiamy elastyczne i gładkie ciasto na chleb z ziemniakami.
4. Wyrobione ciasto na chleb z ziemniakami przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 2 godz. W tym czasie ciasto na chleb dwukrotnie składamy jak kopertę, by poprawić jego strukturę.
5. Wyrośnięte ciasto na chleb z ziemniakami przekładamy do natłuszczonej i oprószonej mąką formy o długości 30 cm. Przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na ok. 2-2,5 godz.
6. Wyrośnięte ciasto na chleb wkładamy do rozgrzanego piekarnika do temperatury 230 stopni. Pieczemy przez 20 min., a następnie obniżamy temperaturę do 200 stopni i dopiekamy przez kolejne 20 min. lub do momentu, aż chleb z ziemniakami będzie rumiany. Studzimy bochenek przed pokrojeniem.

Zdjęcie - Chleb z ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb z ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb z ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb z ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb z ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb z ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów