Chleb owsiankowy na zakwasie

Zdjęcie - Chleb owsiankowy na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Jak zaczynacie swój dzień, od kanapki czy owsianki? Teraz swoją ulubioną owsiankę możecie dodać do ciasta na chleb na zakwasie.

Czas całkowity: 5 godz 40 min
Czas wyrastania: 5 godz
Czas wypieku: 40 min

Składniki :

  1. mąka pszenna typ 650 - 400 g
  2. letnia woda - 300 ml
  3. sól - 1,5 łyżeczki
  4. mąka pszenna pełnoziarnista - 200 g
  5. aktywnego zakwasu żytniego - 170 g
  6. płatków owsianych + 250 ml mleka - 100 g

Potrzebne narzędzia:

Przepis:
1. Płatki owsiane wsypujemy do rondla, zalewamy mlekiem, mieszamy i podgrzewamy 3 minuty, krótko studzimy. Do misy wsypujemy mąki, dodajemy owsiankę, sól, aktywny zakwas. Wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto ręcznie lub mikserem, aż będzie elastyczne.
2. Wyrobione ciasto zostawiamy w misie pod przykryciem na 2,5 h.
3. W czasie wyrastania składamy ciasto co 30 minut.
4. Wyrośnięte ciasto przekładamy na oprószony mąką blat, formujemy okrągły bochenek. Przekładamy do wiklinowego koszyka wyłożonego ściereczką i posypanego płatkami owsianymi. Przykrywamy na 2 godziny w ciepłym miejscu.
5. Piekarnik rozgrzewamy z termoobiegiem do 250 stopni. Jeśli pieczemy chleb w garnku to nagrzewamy go 30 minut wcześniej. Ciasto przerzucamy do garnka i nacinamy według fantazji, pieczemy pod przykryciem 20 minut, następnie w 220 stopniach bez pokrywki i bez termoobiegu (metodą góra-dół) przez kolejnych 20 minut. W sytuacji bez garnka przerzucamy ciasto na blachę wyłożoną pergaminem, wierzch nacinamy. Pieczemy 10 minut z termoobiegiem. Następnie ustawiamy pieczenie góra-dół i pieczemy chleb w 200 stopniach przez 30 minut.
Upieczony chleb serwujemy ze Smakowitą Pajdą.

Zdjęcie - Chleb owsiankowy na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb owsiankowy na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb owsiankowy na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb owsiankowy na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb owsiankowy na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów

Podobne przepisy