Chleb noworoczny

Zdjęcie - Chleb noworoczny - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb noworoczny może być mylący. Nie do końca jest on świąteczny i nie ma wiele wspólnego z pierwszym dniem Nowego Roku. Cały „przekręt” z jego nazwą polega na pewnym fakcie.

Wraz z początkiem Nowego Roku, wiele osób szykuje postanowienia. Zazwyczaj na początku stycznia każdy jest ambitny i zakłada, że kolejny rok będzie o wiele lepszy od poprzedniego.

Dlatego na siłowniach można spotkać tłumy, a wieczorami po lasach i alejkach biega sporo osób walczących o piękną sylwetkę. Noworoczne postanowienia często dotyczą marzeń dotyczących zdrowego stylu życia, nowej figury i zdrowej diety.

I właśnie dlatego chleb ten został tak nazwany, ponieważ ma on w sobie wiele błonnika i jest idealny dla osób, które chcą przestać kupować nadmuchany chleb w marketach. Jest pyszny i przy tym zdrowy, z pewnością zachęci każdego do dalszych wypieków i pomoże podtrzymać noworoczne postanowienia dotyczące aktywnego i zdrowego trybu życia.

Jest to chleb z mąki żytniej razowej i pszennej razowej. Dodałam do niego także odrobinę mąki pszennej, zaledwie 50 g, dzięki temu nie jest zbyt ciężki i zbity. Co ciekawe, mąki razowe zazwyczaj używa się do chlebów na zakwasie. W wersji szybszej z drożdżami to także jest możliwe! Ważnym dodatkiem są tu otręby pszenne, a także ziarna słonecznika i rodzynki (które wpływają też na walory smakowe). Chleb do polecenia!

Zdjęcie - Chleb noworoczny - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb noworoczny - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb noworoczny - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb noworoczny - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb noworoczny Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godziny 30 minut Czas pieczenia: 45 minut Całkowity czas: 3 godziny 15 minut

Porcje: 1

Składniki
 • 150 g mąki żytniej razowej typ 2000
 • 300 g mąki pszennej razowej
 • 50 g mąki pszennej chlebowej typ 650
 • 50 g otrębów pszennych
 • 40 g ziaren słonecznika
 • 30 g rodzynek
 • 300-350 ml letniej wody
 • 2 łyżeczki suszonych drożdży lub 15 g świeżych
 • łyżeczka soli
 • łyżeczka cukru

Instrukcja
 1. Mąki mieszamy ze sobą. Dodajemy otręby, ziarna słonecznika oraz rodzynki. Do suchych składników dodajemy także suszone drożdże (w przypadku świeżych, rozpuszczamy je w małej ilości wody), cukier i sól.
 2. Stopniowo wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto. Po kilku minutach zagniatania przestanie się lepić do rąk. Ciasto będzie zbite i można je formować.
 3. Keksówkę smarujemy oliwą i obsypujemy otrębowami. Z ciasta chlebowego formujemy podłużny bochenek i przekładamy je do formy. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w cieple na 2- 2,5 godziny.
 4. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni, chleb podpiekamy 10 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 35 minut.
 5. Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy przed podaniem na kuchennej kratce.

3.1.09

Kategorie przepisów

Podobne przepisy