Bułeczki (wczesno)wiosenne

Zdjęcie - Bułeczki (wczesno)wiosenne - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Ostatnio zgubiłam rękawiczki. Uparcie stwierdziłam, że nie ma sensu kupować nowych, w końcu zbliża się do nas wielkimi krokami wiosna. Cóż, dzisiejszy, poranny widok za oknem rozczarował mnie i zdołował. Całe Trójmiasto zostało zaśnieżone!

Wypiłam kawę, uspokoiłam się i stwierdziłam, że trzeba temu jakoś zaradzić. Najłatwiejszym sposobem jest wprowadzenie wiosny do kuchni. Może nas wysłucha i w końcu pojawi się na dobre?

Upiekłam bułeczki, które nazwałabym wiosennymi, gdyby nie wstrętna pogoda. Są puszyste i zawierają koperek. Ulepiłam z nich kwiatek, ale możecie po prostu uformować okrągłe bułeczki z tego samego przepisu.

Zdjęcie - Bułeczki (wczesno)wiosenne - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Bułeczki (wczesno)wiosenne - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Bułeczki (wczesno)wiosenne - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Bułeczki (wczesno)wiosenne - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Bułeczki (wczesno)wiosenne - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Bułeczki (wczesno)wiosenne Autor: Tosia Czas przygotowania: 1 godzina 50 minut Czas pieczenia: 20 minut Całkowity czas: 2 godziny 10 minut

Porcje: 7

Składniki
 • 520 g mąki pszennej typ 550
 • 200 ml mleka
 • 80-100 ml wody
 • łyżeczka suszonych drożdży
 • 3-4 łyżki posiekanego koperku
 • łyżeczka soli
 • łyżeczka cukru

Instrukcja
 1. Do miski przesiewamy mąkę. W rondelku łączymy wodę z mlekiem i podgrzewamy płyn, aż będzie letni.
 2. Do mąki dodajemy drożdże, cukier, sól i posiekany koperek.
 3. Powoli wlewamy podgrzane mleko i zaczynamy wyrabiać ciasto. Możemy to zrobić ręcznie lub mikserem. Po kilku minutach wyrabiania ciasta (ok.6), osiągniemy formę elastycznej kuli. Przekładamy ją do miski posmarowanej oliwą, przykrywamy folią spożywczą i stawiamy w ciepłym miejscu na godzinę.
 4. Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę oprószoną mąką. Formujemy wałek z ciasta. Nożyczkami dzielimy ciasto na 6 równych rombów i jedną mniejszą część (widoczne na zdjęciu). Z każdej części ciasta Formujemy jeden płatek. 6 przyszłych bułeczek łączymy ze sobą tworząc kwiatek (patrz zdjęcie). Z pozostałej części ciasta lepimy 5 małych kuleczek, z których robimy środek łączący płatki.
 5. Tak przygotowany chlebek przekładamy na blaszkę wyłożoną pergaminem. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w cieple na 30 minut.
 6. Bułeczki pieczemy w 200 stopniach przez 20 minut.

3.1.09

Kategorie przepisów

Podobne przepisy