Bułeczki ryżowe

Bułeczki ryżowe

Zdjęcie - Bułeczki ryżowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Aby gotować nieprzeciętnie dobrze, nie można się bać eksperymentować ze smakami i technikami w kuchni. Czasem pomysł, który z pozoru wydaje się dziwaczny, okazuje się strzałem w dziesiątkę. Dwa składniki, które na pierwszy rzut oka nie zapowiadają się na dobraną parę, mogą okazać się rewelacyjnym duetem.

Tak było z chlebem i ryżem, kiedy do wyrabianego ciasta chlebowego, dodałam ugotowany ryż, który został mi z obiadu. Ziarenka ryżu nie tylko wpłynęły na smak wypieku, ale także jego strukturę. A dodatek mąki ryżowej sprawił, że skórka chleba ryżowego wyszła cudownie chrupiąca.

Udane wypieki warto powtarzać, a ja nabrałam ochoty na ponowne połączenie ryżu z pieczywem. Tym razem jednak w formie bułeczek.

Zdjęcie - Bułeczki ryżowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Bułeczki ryżowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Bułeczki ryżowe Autor: Tosia Czas przygotowania: 1 godzina 25 minut Czas pieczenia: 20 minut Całkowity czas: 1 godzina 45 minut

Porcje: 7

Składniki
 • 400 g mąki pszennej typ 50
 • 50 g mąki ryżowej
 • 230 g ugotowanego ryżu
 • 280 ml letniej wody
 • łyżeczki soli
 • łyżeczka cukru
 • 2 łyżeczki suszonych drożdży instant

Instrukcja
 1. Mąki przesiewamy do misy. Dodajemy ugotowany i odsączony z wody ryż oraz resztę suchych składników, czyli drożdże, cukier i sól.
 2. Letnią wodę (o temperaturze 40 stopni) zaczynamy powoli wlewać do misy i wyrabiać ciasto. Od momentu połączenia się składników, zagniatamy ciasto jeszcze 6 minut. Będzie dosyć elastyczne, a przy tym lepić się do rąk.
 3. Oprószamy misę mąką, przekładamy do niej ciasto. Przykrywamy je folią spożywczą. Stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na 45 minut.
 4. Wyrośnięte ciasto przekładamy na blat. Podsypujemy je mąką pszenną i zagniatamy 2 minuty. Ciasto dzielimy na 6-7 części, a z każdej z nich formujemy okrągłą bułeczkę, biorąc końce ciasta pod spód bułek. Bułeczki układamy na blasze. Przykrywamy je ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 30 minut.
 5. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Bułeczki ryżowe pieczemy 20 minut, przed podaniem i krojeniem, chwilę studzimy na kuchennej kratce.

3.1.09

Kategorie przepisów