Bułeczki fitness

Bułeczki fitness

Zdjęcie - Bułeczki fitness - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Dzisiejsze bułeczki są troszkę inne niż klasyczne bułki kajzerki. Nie dość, że zamiast mąki pszennej, do ich wypieku użyłam mąki pełnoziarnistej i orkiszowej to jeszcze dodałam ziarna słonecznika i otręby. Wyrabiając ciasto dolewałam maślankę, która nadała bułeczkom delikatnego smaku.

Bułeczki fitness, pozwoliłam tak sobie nazwać, bo lubię zjeść po treningu taką pełnoziarnisto-orkiszową bułeczkę z ulubioną pastą jajeczną, a do tego kojarzy mi się zdrowo – podobnie jak fitness :)

Ulepiłam je w kształt trójkątów, ale jeśli wolicie tradycyjne formy pieczywa to możecie oczywiście zdecydować się na ich okrągłą wersję.

Zdjęcie - Bułeczki fitness - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Bułeczki fitness - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Bułeczki fitness - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Bułeczki fitness Drukuj Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 hours Czas pieczenia: 18 mins Całkowity czas: 2 hours 18 mins Porcje: 5 Składniki
 • 150 g mąki pszennej pełnoziarnistej
 • 150 g mąki z orkiszu (typ 2000)
 • 40 g otrębów pszennych
 • 40 g ziaren słonecznika + 2 łyżki
 • 2 łyżeczki suszonych drożdży instant
 • łyżeczka soli
 • pół łyżeczki cukru
 • 150 ml letniej maślanki
 • jajko + łyżeczka mleka
Przygotowanie
 1. Suche składniki dokładnie ze sobą mieszamy.
 2. W rondelku podgrzewamy krótką chwilę maślankę. Ma być letnia, lecz nie gorąca.
 3. Letnią maślankę powoli wlewamy do misy z pozostałymi składnikami i wyrabiamy 6 minut. Po tym czasie ciasto powinno być zbite w mocną kulę (widoczną na zdjęciu). Tak przygotowane ciasto wkładamy do obsypanej mąką misy i przykrywamy czystą ściereczką. Stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na godzinę.
 4. Po podwojeniu objętości dzielimy ciasto na 5 porcji podobnej wielkości.
 5. Każdą kulkę z ciasta formujemy ręcznie w kształt trójkąta (zdjęcie). Bułeczki kładziemy na blasze z pergaminem, przykrywamy ściereczką i zostawiamy w cieple na 45 minut.
 6. Do miseczki wbijamy jajko, dodajemy łyżeczkę mleka i mieszamy. Miksturą smarujemy wierzch bułeczek i posypujemy pozostałymi ziarnami słonecznika (2 łyżki).
 7. Bułeczki fitness pieczemy w 220 stopniach przez 18-20 minut, aż będą odpowiednio rumiane.
 8. Wyciągamy z piekarnika, podajemy jeszcze cieplutkie lub studzimy na kuchennej kratce.
2.2.8

Kategorie przepisów