Tatterowiec

Zdjęcie - Tatterowiec - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Tatterowiec to już chyba klasyk wśród chlebów na zakwasie. W końcu i ja zdecydowałam się go upiec, szkoda tylko, że tak późno :) Razowce na zakwasie są zwykle ciężkie i wilgotne, ale tatterowiec stanowi wyjątek od reguły. Oczywiście można go też upiec wykorzystując zwykłą mąkę żytnią lub chlebową, przez co będzie jeszcze lżejszy. Bardzo smaczny, polecam!

Zdjęcie - Tatterowiec - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki:
  • 400 g zakwasu żytniego razowego płynnego (np. 150%)*
  • 150 ml wody**
  • 100 g mąki żytniej 720
  • 300 g maki pszennej razowej
  • 1 łyżka soli morskiej
  • 1 łyżeczka demerary

*jeśli zakwas jest mlody, można dodac 1 lyzeczke suchych drożdży**ilość użytej wody należy uzależnić od gestosci zakwasu i rodzaju użytych mąk.
Wszystkie składniki mieszam, ciasto jest lepkie i luźne. Zostawiam do wyrośnięcia na godzinę.
Znów mieszam krótko, przekładam do foremki chlebowej wysmarowanej oliwą i wysypanej otrębami lub płatkami żytnimi, smaruję wierzch ciasta chlebowego oliwą, zakrywam naoliwioną folią i zostawiam do ponownego wyrośnięcia (ma rosnąć powoli, kilka godzin). Pilnuje żeby nie przerosło!
Przed pieczeniem posypuję makiem, otrębami, nasionami kolendry, płatkami żytnimi. Foremkę z chlebem wsuwam do zimnego piekarnika, nastawiam temperaturę na 200C i piekę godzinę. Gdy piekarnik dobrze się nagrzeje (osiągnie temperaturę 200C), chleb i ścianki pieca spryskuję wodą.Można również po godzinie dopiekać bez formy.
Przepis cytowany za Tatter; zmiany dotyczyły jedynie rodzaju użytej mąki.

Zdjęcie - Tatterowiec - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów

Podobne przepisy