Bułki tygrysie

Zdjęcie - Bułki tygrysie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem je na zdjęciach, z przecudnej wprost urody spękaniami, wiedziałem, że prędzej czy później muszę je zrobić.
Bułki tygrysie (ang. Tiger Rolls albo Duch Crunch Rolls w USA, zaś w Holandii nazywane Tijgerbollen) to bułki pszenne z charakterystyczną, popękaną i kruchą skórką. Spękana skórka powstaje dzięki pokryciu bułki pastą ryżową, i mimo tej skórki miąż pozostaje bardzo miękki i delikatny. Wypiek tych bułek (są pieczone również chleby) został spopularyzowany w Holandii w latach 70 ubiegłego stulecia. Podejrzewa się jednak, że został przywieziony z Azji w czasach, gdy holenderskie floty handlowe dokonywały handlu z Południowo-Wschodnią Azją.
Same bułki są bardzo łatwe do wykonania, przepis nie jest skomplikowany. Skórkę robi się z pasty ryżowej, którą nakłada się pędzelkiem kuchennym w jednym z ostatnich etapów przygotowywania bułek. Pasta nie może być ani za gęsta (bo trudno wtedy nią pokryć bułki), ani za rzadka (bo wtedy spływa z bułek). Jeśli jednak trochę pasty spłynie z bułek, nie trzeba się tym przejmować. Po prostu tuż po upieczeniu można nadmiar pasty odłamać.
Świeże bułki, po upieczeniu i ostygnięciu, genialnie chrupią. Z czasem chrupią mniej, ale jakie są śliczne.... Wpis znalazł się na listach Na zakwasie i na drożdżach, YeastSpotting i Panissimo.


Składniki (8 bułek):
 • 400 g mąki pszennej chlebowej
 • 10 g świeżych drożdży
 • 300 g letniego mleka
 • 10 g cukru
 • 15 g oliwy
 • 10 g soli
 • 5 g słodu pszenicznego (opcjonalnie)


Pasta ryżowa:
 • 120 g mąki ryżowej
 • 120 g letniego mleka
 • 10 g świeżych drożdży
 • 1/4 łyżeczki soli
 • 10 g cukru
 • 1 łyżka oliwy


Przygotowanie bułek:
 1. Drożdże rozetrzyj z cukrem, dodaj letnie mleko. Dobrze wymieszaj i na moment odstaw.
 2. Przesiej mąkę do dużej miski, dodaj sól (i ewentualnie zmielony słód). Przemieszaj składniki. Dodaj do mąki rozpuszczone w mleku drożdże. Dokładnie wymieszaj, a następnie dodaj oliwę i zagnieć gładkie, ale dość miękkie ciasto.
 3. Uformuj z ciasta kulę, przełóż ją do natłuszczonej miski i odstaw pod przykryciem do wyrastania na 1 godzinę. W połowie wyrastania, czyli po 0,5 godziny, wyjmij ciasto z miski na blat roboczy, rozciągnij i złóż, i znów wstaw do miski pod przykryciem.
 4. Wyłóż ciasto na blat roboczy i podziel je na 8 równych części. Z każdej z nich uformuj okrągłą bułkę, ułóż ją na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, albo wysmarowanej olejem. Bułki układaj w odpowiednich odstępach, gdyż będą jeszcze wyrastały. Także podczas pieczenia zwiekszą swoją objetość. Po uformowaniu bułek odstaw je na bok pod przykryciem.
 5. W tym czasie przygotuj pastę ryżową - w misce rozetrzyj drożdże z cukrem, dolej mleko, dodaj mąkę ryżową, sól i oliwę, następnie dokładnie wszystko wymieszaj. Pasta ryżowa będzie dość gęsta, ale dająca się łatwo rozsmarowywać. Odstaw pastę po przykryciem na 15 minut.
 6. Rozsmaruj kuchennym pędzelkiem pastę na wierzchu i po bokach bułek. Jeśli pasta będzie zbyt gęsta, możesz rozcienczyć ją odrobiną mleka. Odstaw posmarowane bułki pod przykryciem na 30 minut. Dobrze się sprawdza zamknięty piekarnik z włożoną miseczką, do której wlewa sie trochę wrzątku. Bułki maja wtedy ciepło i wilgotno, i ładnie rosną. Podczas ostatecznego wyrastania nadmiar pasty może spłynąć z bułek na blachę, ale nie przejmuj się tym. Po upiecznieniu będzie można łatwo go odłamać.
 7. Nagrzej piekarnik do 190 °C. Wstaw bułki i piecz je 30-35 minut, do osiągnięcia złotego koloru. Ostatnie 5 minut dopiekaj na dolnej grzałce, aby spody bułek się dopiekły. Jeśli wierzchy bułek zbytnio się przypiekają, możesz przykryć je folią aluminiową.
 8. Wyjmij bułki z piekarnika i odstaw na kratkę do ostygnięcia. Jeśli to mają być bułki „wystawowe", możesz odłamać nadmiar pasty, który zciekł z bułek przed rozpoczęciem pieczenia.
Zdjęcie - Bułki tygrysie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Bułki tygrysie w rządku. Zdjęcie - Bułki tygrysie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Bułka tygrysia solo.
Zdjęcie - Bułki tygrysie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Bułki tygrysie w gromadce. Zdjęcie - Bułki tygrysie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Spękany wierzch bułki z bliska. Zdjęcie - Bułki tygrysie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zbliżenie spękanej skorupki. inspirował przepis z książki Chleb. Domowy wypiek.

Kategorie przepisów

Podobne przepisy