Bułki słodowe

Zdjęcie - Bułki słodowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Propozycja dla posiadających nadmiar słodu czekoladowego, a już nie chcą kolejny raz robić podpiwka. Bułki słodowe na zakwasie pszennym, a właściciwe na mieszance zakwasu z rozczynem drożdżowym. Słód dał charakterystyczny, wręcz nietypowy, ciemny kolor miąższu i specyficzny zapach, wyczuwalny zwłaszcza wtedy, kiedy bułki były jeszcze ciepłe. Skórka wyszła raczej delikatna. Miąższ dość miękki, a bułki zachowały świeżość stosunkowo długo - jeszcze trzeciego dnia były niczego sobie.
Przy okazji, polecam domowy podpiwek ze słodu i chmielu, smaczne i zdrowe. Wpis znalazł się na listach Na zakwasie i na drożdżach i YeastSpotting.

Zaczyn
 • 100 g zakwasu pszennego
 • 150 g letniej wody
 • 150 g mąki pszennej chlebowej
 • 10 g świeżych drożdży

Rozpuść w wodzie drożdże, dodaj dokarmiony 12 godzin wcześniej zakwas i dokładnie rozmieszaj. Dodaj przesianą mąkę, dokładnie wymieszaj składniki i odstaw pod przykryciem w ciepłym miejscu na 3 godziny.


Składniki (na 9 bułek):
 • 410 g zaczynu
 • 300 g mąki pszennej chlebowej
 • 100 g letniej wody
 • 20 g oliwy
 • 15 g zmielonego słodu czekoladowego
 • ziarna siemienia lnianego, słonecznika i otręby pszenne do posypania
 • odrobina wody i mąki do zrobienia kleiku na posmarowanie bułek

Przygotowanie bułek:
 1. W dużej misce umieść najpierw zaczyn, wodę i olej. Dodaj potem składniki suche: przesianą mąkę, słód i sól, a następnie wszystko dokładnie wymieszaj. Ciasto nie będzie mocno zwarte, możesz mieszać zwykłym mikserem. Kontynuuj mieszanie 12 minut, po czym odstaw pod przykryciem na 20 minut.
 2. Wyłóż ciasto na blat roboczy. Podziel na 9 części (po około 95 g). Z każdej części uformuj okrągłą bułkę i przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Układając bułki zachowaj stosowne odległości między nimi, dając miejsce na wyrastanie. Bułki odstaw pod przykryciem w ciepłe miejsce do ponownego wyrastania na 50-60 minut.
 3. Rozgrzej piekarnik do 240 °C, w tym czasie z odrobiny mąki i wody zrób kleik, posmaruj nim bułki, i posyp z góry mieszanką ziaren siemienia, słonecznika i otrąb.
 4. Kiedy piekarnik jest już rozgrzany, zmniejsz temperaturę do 220 °C, włóż blachę z bułkami do pieca, spryskaj bułki wodą i piecz 5 minut. Po 5 minutach zmiejsz temperaturę do 190 °C i kontynuuj pieczenie 20 minut.
 5. Po upieczeniu wyjmij bułki z piekarnika i pozostaw na kratce do wystygnięcia.
Zdjęcie - Bułki słodowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zaczyn po trzech godzinach. Zdjęcie - Bułki słodowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Tuż przed włożeniem do piekarnika. Zdjęcie - Bułki słodowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami W piekarniku. Zdjęcie - Bułki słodowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Bułki z góry. Zdjęcie - Bułki słodowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Charaktrystyczny ciemny miękisz. Zdjęcie - Bułki słodowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Miękisz z bliska. inspirował blog AdamPiekarz.

Przepisy z tych kategorii

Orkiszowy chleb z garnka
2

Orkiszowy chleb z garnka

Sprawdzona Kuchnia Sprawdzona Kuchnia
Sprawdzona Kuchnia

Szybki chleb na drożdżach instant
1

Szybki chleb na drożdżach inst…

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Bułki pszenne z ziarnami
2

Bułki pszenne z ziarnami

Sprawdzona Kuchnia Sprawdzona Kuchnia
Sprawdzona Kuchnia

Chleb domowy z sezamem – nasz ulubiony
1

Chleb domowy z sezamem – nasz…

napiecyku napiecyku
napiecyku

Chleb owsiankowy na zakwasie
1

Chleb owsiankowy na zakwasie

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Bagietki
1

Bagietki

Smaki na talerzu Smaki na talerzu
Smaki na talerzu