BUŁECZKI-ŻÓŁWIKI

BUŁECZKI-ŻÓŁWIKI

Ten wspaniały przepis znalazłam , całkiem przypadkowo , na stronie Agnieszki (buszowałam po necie w poszukiwaniu czegoś zupełnie innego) . Kiedy tylko zobaczyłam te śliczne , żółwie mordki na zdjęciu - byłam po prostu zauroczona ;-) Nie mogłam im się oprzeć i koniecznie chciałam wypróbować ten przepis - co też się dzisiaj stało. Efekt wizualny - jak na załączonej poniżej fotce , a smak - mmm… pycha ! :-)

Zdjęcie - BUŁECZKI-ŻÓŁWIKI - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Składniki:
- 4,5 szkl. mąki
- 1/2 szkl. cukru
- 1 łyżeczka soli
- 8-10 dag drożdży
- 1 szkl. mleka
- 1/2 szkl. wody
- 1/2 szkl. masła orzechowego(z orzeszków ziemnych)
- 1 jajko
- 1 łyżka wody lub mleka
- orzeszki ziemne do posypania (niekoniecznie)

W dużej misce wymieszać 2 szkl. mąki z cukrem, wkruszyć drożdże.Dodać sól, podgrzane (ciepłe, nie gorące) mleko i wodę. Rozmieszać na jednolitą masę. Dodać resztę mąki i masło orzechowe - dobrze wyrobić.Odstawić pod przykryciem do wyrośnięcia na ok. 10 minut.Wyłożyć pergaminem blachę do pieczenia.Wyrośnięte ciasto podzielić na 8 równych części.
Wykonanie żółwika z jednej porcji ciasta:
Odłożyć z pojedynczej porcji dokładnie 1/4. Z reszty ciasta uformować kulę na ciało żółwika.Ułożyć na pergaminie.Odłożoną część podzielić na połowę.Z jednej połowy odszczypać kawałek i uformować wałeczek na ogonek - przylepić z tyłu "żółwiej skorupki". Z reszty uformować łebek i przykleić, dobrze dociskając od przodu.Teraz drugą połowę podzielić na 4 równe kawałeczki i uformować nóżki żółwia, przykleić je wkładając częściowo pod "skorupkę".W ten sam sposób uformować pozostałych 7 żółwi.
Za pomocą ostrego nożyka zrobić nacięcia na wierzchu skorupki żółwia, podobne do tych na prawdziwej skorupie.Ponacinać też łapki, tworząc pazurki (wystarczy w dwóch miejscach).Odstawić do podrośnięcia.Posmarować jajkiem rozbełtanym z mlekiem (wodą). Można posypać posiekanymi grubo orzeszkami.Po dwie połówki orzeszków przykleić w miejsca oczek. Piec w temp. ok. 160 st.C. aż ładnie się zrumienią.

Kategorie przepisów