Sałatka z pieczonym kalafiorem, awokado i fetą
Jakiś czas temu pokochałam sałatki z pieczonym kalafiorem. Zdecydowanie najbardziej smakuje mi kalafior doprawiony przyprawą curry, więc to na nią stawiam przede wszystkim. To jak długo kalafior powinien się piec zależy i od samego kalafiora i od tego na jak duże różyczki go pokroimy. Czas podany w przepisie jest poglądowy i należy samodzielnie ocenić stopień upieczenia.
Jako dodatki w sałatce znajduje się również pieczona z kalafiorem czerwona cebula, świeży szpinak, ciecierzyca (która na zdjęciu schowała się pod resztą składników), awokado, granat, orzechy oraz ser feta. Całość mieszamy z jogurtowym sosem z dodatkiem tahini (pasty sezamowej). Pierwsze moje zetknięcie się z tahini było rozczarowujące (jak dla mnie okazało się zbyt gorzkie), ale z czasem, kiedy wiedziałam już czego się spodziewać, polubiłam je 😉
Tę sałatkę uwielbiam za smak i towarzyszące mi po niej uczucie sytości. Ostatnio dosyć często zabieram sobie porcję sałatki do pracy 🙂
Polecam również dostępną na blogu drugą wersję na sałatkę z pieczonym kalafiorem, szpinakiem i granatem oraz jogurtowym sosem z tahini. Obie wersje są moim zdaniem fantastyczne.
Składniki na sałatkę z pieczonym kalafiorem, awokado i fetą:
- 1 kalafior
- 1 duża czerwona cebula
- około 60-70 g sera feta
- 2 garście świeżego szpinaku
- 1 awokado hass
- 1/2 granatu
- kilka ulubionych orzechów
- 1 szkl. ugotowanej ciecierzycy (może być z puszki lub słoika)
- oliwa w spreju
- przyprawy: curry, kurkuma
- sos sojowy – 1 łyżeczka
- pieprz
Sos:
- 4 łyżki jogurtu greckiego
- 1 lekko kopiasta łyżeczka tahini
- 1 ząbek czosnku – mały
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1-2 łyżki soku z cytryny
- sól, pieprz
Jak zrobić sałatkę z pieczonym kalafiorem, awokado i fetą?
Cebulę kroimy w grubsze pióra.
Kalafior dzielimy na mniejsze różyczki, skrapiamy oliwą w spreju, oprószamy po mniej więcej 1 łyżeczce curry i kurkumy, sosem sojowym oraz szczyptą pieprzu. Dokładnie mieszamy.
Kalafiora oraz cebulę rozkładamy na blaszce do pieczenia i zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 20-30 minut (do miękkości; czas zależy od wielkości kalafiora).
Jogurt łączymy z tahini, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, sokiem z cytryny (polecam dodawać stopniowo i próbować) oraz oliwą. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Na półmisku rozkładamy listki szpinaku, posypujemy je ciecierzycą, rozkładamy kalafior z cebulą oraz pokrojone na plasterki awokado. Całość polewamy przygotowanym sosem. Posypujemy pokruszoną w dłoniach lub pokrojoną w kostkę fetą oraz ziarenkami granatu i orzechami.
Polecam również przepis na Sałatkę Gyros z mięsem mielonym