Polędwiczka wieprzowa z pieczonymi warzywami
Kto uważnie śledzi bloga i czyta moje krótkie wstępy do przepisów, ten dobrze wie, jak bardzo lubię pieczone warzywa. Ostatnio na weekendowy obiad podałam właśnie pieczone warzywa z pyszną polędwiczką wieprzową oraz surówką ze szpinaku z pomidorkami w sosie musztardowym. Jak dla mnie to była prawdziwa kulinarna uczta 🙂
Jeśli chodzi o polędwiczkę, to polecam zamarynować ją wcześniej i odłożyć na noc do lodówki. W przypadku tego mięsa nie polecam kupowania go w markecie, a w jakimś zaufanym sklepie – przynajmniej wg mnie te marketowe nigdy nie smakują zbyt dobrze 😉 Pamiętajcie by mięso wyjąć odpowiednio wcześniej z lodówki zanim wrzucicie je na patelnię.
Generalnie spotkałam się już wiele razy ze stwierdzeniem, że polędwiczka to jest takie „nijakie” mięso. Osobiście się z tym nie zgadzam. Dobrze przygotowana, dobrze doprawiona i usmażona/upieczona, potrafi cieszyć kubki smakowe i dać kulinarną satysfakcję. Powinna być mięciutka i soczysta i wręcz rozpływać się w ustach.
Pamiętajcie, że warzywa pieczemy razem z mięsem w dość wysokiej temperaturze. Kawałki muszą więc być większe/grubsze, by po zapieczeniu nadal pozostały jeszcze lekko jędrne. No chyba, że wolicie inaczej… 😉
Muszę też nadmienić o tej prostej surówce ze szpinaku i suszonych oraz świeżych pomidorów w sosie musztardowym. Jest rewelacyjna. Koniecznie zróbcie ją sobie i w tym zestawieniu, jak i do innego rodzaju mięsa. Koniecznie też użyjcie tych dwóch rodzajów musztardy – połączenie francuskiej i miodowej daje właśnie ten super smak.
Składniki na polędwiczkę wieprzową z pieczonymi warzywami:
- 1 polędwiczka wieprzowa (około 500 g)
- 1 mała młoda cukinia
- 1 batat (około 300-400 g)
- 1-2 małe czerwone cebule
- 1 papryka czerwona
- kilka pieczarek brązowych
- 2 łyżeczki sosu Worcestershire
- przyprawy: granulowany czosnek, oregano, rozmaryn, mielona papryka słodka i ostra, suszone pomidory z czosnkiem niedźwiedzim
- sól, pieprz
- oliwa/olej
Jak zrobić polędwiczkę wieprzową z pieczonymi warzywami?
Polędwiczkę oczyszczamy z białych błonek. W małej miseczce łączymy przyprawy (około 1 łyżeczkę mielonej słodkiej papryki, około 1/2 łyżeczki papryki ostrej, około 2/3 łyżeczki granulowanego czosnku, około 1 łyżeczkę oregano, około 1/2 łyżeczki suszonych pomidorów z czosnkiem niedźwiedzim oraz sól i pierz). Dodajemy 3 łyżeczki oleju oraz 2 łyżeczki sosu Worcestershier, mieszamy.
Przygotowaną „pastą” nacieramy polędwiczkę i odstawiamy (u mnie w worku strunowym) do lodówki na całą noc .
Następnego dnia wyjmujemy polędwiczkę z lodówki odpowiednio wcześniej, by nabrała temperatury pokojowej, po czym obsmażamy ze wszystkich stron na rozgrzanej na patelni 1 łyżce oliwy. Przekładamy do niewielkiego naczynia żaroodpornego.
Cukinię kroimy na grubsze półplasterki. Czerwoną cebulę kroimy na ósemki (pokrojona w piórka raczej się spali, a tego nie chcemy, więc te kawałki cebuli powinny być dosyć grube). Czerwoną paprykę kroimy w grubą kostkę lub na grubsze paseczki. Pieczarki kroimy na pół lub na ćwiartki (w zależności od wielkości). Batata kroimy w około 1,5 cm słupki.
Warzywa (poza batatami) skrapiamy 1 łyżką oliwy, oprószamy oregano, rozmarynem oraz niewielką ilością granulowanego czosnku. Rozkładamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce z wyposażenia piekarnika (frytki z batata polecam ułożyć osobno, a po upieczeniu skropić je minimalną ilością oliwy i oprószyć szczyptą soli i cynamonem – pycha). Obok warzyw dajemy naczynie z podsmażoną polędwiczką.
Całość wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i zapiekamy przez około 25-30 minut (do miękkości warzyw oraz uzyskania odpowiedniej temperatury mięsa – 64 stopnie).
Upieczoną polędwiczkę odstawiamy na 5-10 minut, po czym kroimy na plastry. Podajemy z pieczonymi warzywami oraz surówką ze szpinaku i pomidorków.
Składniki na surówkę ze szpinaku:
- 3 garście świeżego szpinaku baby
- kilka orzechów pekan, pokruszonych / lub ziarna słonecznika/pestki dyni
- kilka suszonych pomidorów ze słoiczka
- 100-150 g pomidorków koktajlowych
- 1 łyżka musztardy miodowej
- 1 łyżka musztardy francuskiej
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżka gorącej wody
- sól, pieprz do smaku
Jak zrobić surówkę ze szpinaku?
W misce umieszczamy umyty, osuszony szpinak, pokrojone na pół pomidorki koktajlowe oraz pokrojone na mniejsze kawałki suszone pomidory.
Musztardę francuską łączymy z musztardą miodową (tej drugiej warto dodać lekko kopiastą łyżkę), olejem oraz gorącą wodą. Doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem, mieszamy. Łączymy z pozostałymi składnikami sałatki. Posypujemy pokruszonymi orzechami.