Oi-sobagi – pikantne kimchi z ogórków
Kimchi zapewne już nikomu nie trzeba przedstawiać. Ta słynna koreańska kiszonka zdobyła już tak wielką popularność na świecie, że można ją spotkać w wielu restauracjach i sklepach. Jednakże na pewno wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kimchi wcale nie musi być przygotowane z kapusty i nie każdy jego rodzaj musi być fermentowany. Doskonałym na to dowodem jest oi-sobagi, czyli pikantne kimchi z ogórka. Idealne w sezonie ogórkowym!
Oi-sobagi przygotowuje się ze świeżych ogórków gruntowych, które najpierw pozbawia się nadmiaru wody dzięki soli, a następnie nadziewa warzywną pastą jak do kimchi. Jest bardzo proste w przygotowaniu i przepyszne! To bardzo mocna konkurencja dla polskich ogórków małosolnych. Oi-sobagi szczególnie posmakuje wielbicielom ostrych smaków, ponieważ nie brakuje w nim pikantnych płatków koreańskiego chili gochugaru. Ilość papryki można jednak dostosować do własnych upodobań. Jeśli preferujecie tylko delikatną pikanterię w kuchni, to dodajcie o połowę mniej gochugaru.
Oi-sobagi świetnie smakuje świeże, od razu po zrobieniu, jak i na drugi lub trzeci dzień, kiedy ogórki delikatnie sfermentują – kimchi będzie wtedy smakowało niczym ogórki małosolne nadziane pikantnymi warzywami. Taką przekąskę można zaserwować samodzielnie lub z ryżem. Ogórki świetnie komponują się również ze słodką grillowaną wołowiną bulgogi i właśnie tak najczęściej je podaję. Gorąco polecam ten przepis wszystkim miłośnikom kuchni koreańskiej, jak i tym, którzy chcą postawić swoje pierwsze kroki w samodzielnym przygotowaniu kimchi – są dużo prostsze w przygotowaniu i nie trzeba gotować najpierw ryżowego kleiku, co ułatwia cały proces. Skusicie się? ?
Oi-sobagi – pikantne kimchi z ogórków
Ilość porcji: 10 sztuk Czas przygotowania: 30 minut
SKŁADNIKI
- 10 niedużych ogórków gruntowych
- 2 łyżki soli
- 1 duża marchewka
- 1 mała biała rzodkiew
- 1 średnia cebula
- 2 gałązki szczypiorku
- 4 ząbki czosnku
- 3 łyżki płatków koreańskiego chili gochugaru
- 3 łyżki sosu rybnego (w wersji wegańskiej można pominąć lub zamienić octem ryżowym)
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka prażonego sezamu
PRZYGOTOWANIE
- Ogórki umyj i natnij wzdłuż na ćwiarki, zostawiając odstęp 1 cm od końca warzywa tak, aby kawałki pozostały połączone.
- Zasyp je solą, wcierając ją dokładnie między słupki i odstaw na pół godziny.
- W tym czasie przygotuj warzywa: marchew oraz rzodkiew pokrój w nieduże słupki, cebulę pokrój w drobne piórka, a szczypiorek oraz czosnek posiekaj.
- Warzywa połącz w misce ze sobą i dodaj sos rybny, płatki chili, cukier oraz sezam.
- Ogórki dokładnie opłucz w dużej ilości wody, najlepiej zrobić to 2-3 razy.
- Sakiewki z ogórka nadziej tak przygotowanymi warzywami. Dobrze do tego celu założyć rękawiczki dla ochrony rąk.
- Oi-sobagi możesz podawać od razu lub rozstawić w słoiku lub szklanym pojemniku na kilka dni w temperaturze pokojowej, aby sfermentowały. Gdy będą już smakowały i pachniały niczym ogórki małosolne wstaw je do lodówki. Tak możesz je przechowywać do 2 tygodni. Moim zdaniem smakują najlepiej po 2-3 dniach.
- Oi-sobagi możesz podawać jako samodzielną przekąskę, posypane dodatkową porcją sezamu lub z ugotowanym ryżem.
*Na podstawie przepisu Maangchi.