Chleb na zakwasie z oliwkami

Zdjęcie - Chleb na zakwasie z oliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Ten blog już dawno temu zatracił swój pierwotny charakter. To znaczy dawno temu założyłem go z myślą o publikowaniu przepisów na domowy chleb. Potem jakoś pomysł ewoluował i zaczęły się pojawiać wszelakie inne przepisy. I dobrze. W końcu nie samym chlebem człowiek żyje. Ale czasami wracam do korzeni i wrzucam tutaj jakiś przepis chlebowy. Tym razem mam więc dla was przepis na chleb na zakwasie z oliwkami. Wyszedł bardzo fajny, mocno oliwkowy i lekko wilgotny w środku. Akurat zupełnie przypadkiem wyszło tak, że znienacka nawiedziła nas teściowa moja, znaczy Madzi mam. A zupełnym zbiegiem okoliczności uwielbia ona oliwkowe chleby. I jeszcze najlepiej żeby były takie lekko wilgotne w środku, lekko klejące. Więc teściowa była zachwycona. Ja w sumie też, bo chleb pyszny wyszedł.

Zaczyn:
200 g mąki żytniej typ 720
200 g wody
80 g aktywnego zakwasu żytniego

Zakwas musi być aktywny, czyli dokarmiony około 12 godzin wcześniej. Wszystkie składniki mieszamy w misce i zostawiamy pod przykryciem na 12-16 godzin.

Ciasto właściwe:
300 g mąki żytniej typ 720
100 g mąki pszennej typ 550
300 ml wody
cały zaczyn
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
100 g zielonych oliwek

Wszystkie składniki (oprócz oliwek) łączymy ze sobą w dużej misce i mieszamy łyżką. Nie musimy jakoś dokładnie ciasta wyrabiać. Wystarczy do połączenia się składników, czyli jakieś 3-5 minut.
Na koniec delikatnie wciskamy w ciasto oliwki, tak żeby ich nie zmiażdżyć.
Całość przekładamy do dużej formy (albo 2 małych) wyłożonej papierem do pieczenia. A jeśli mamy formę silikonową to bez papieru będzie dobrze :) Ciasto ma sięgać do połowy wysokości formy.
Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w temperaturze pokojowej do wyrośnięcia. Ciasto musi wyrosnąć do brzegów formy. Potrwa to 6-12 godzin.
Po tym czasie nagrzewamy piekarnik do 240 stopni i pieczemy chleb 10 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy chleb jeszcze 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy chleb z formy i wkładamy tak luzem do piekarnika. Dopiekamy jeszcze 10 minut.

Studzimy na kratce. Chleb nie nadaje się do krojenia na ciepło, musi porządnie wystygnąć.

Smacznego!
Zdjęcie - Chleb na zakwasie z oliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Zdjęcie - Chleb na zakwasie z oliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

--------------------------------------------------------------------- Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Kategorie przepisów

Podobne przepisy