Zakwas z buraków
Zakwas z buraków to nieodłączny element kuchni polskiej. Jednakże nie tylko przydaje się jako obowiązkowy składnik wigilijnego barszczu, ale to także swoisty super-food, który działa prozdrowotnie. Dlatego zdecydowanie warto włączyć go do codziennej diety. W moim domu zakwas z buraków przygotowywało się zawsze przez okres jesienno-zimowy. Mimo że sam początkowo podchodziłem sceptycznie do jego smaku, to z czasem go naprawdę polubiłem i obecnie lubię rozpocząć dzień od takiego probiotycznego shota!
A dlaczego warto pić zakwas z buraków? Powodów jest mnóstwo! To naturalny probiotyk, który działa korzystnie na nasze jelita, a zarazem na cały układ odpornościowy. Ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i krwiotwórcze. To prawdziwa bomba witaminowa, która również dzięki zawartości azotynów wspomaga wysiłek fizyczny. Nawet taki jeden kieliszek zakwasu na czczo o poranku wystarczy, aby poprawić nasze samopoczucie i wesprzeć organizm, szczególnie o tej porze roku. Dlatego gorąco polecam włączyć go do codziennej diety.
Przygotowanie domowego zakwasu z buraków nie jest niczym skomplikowanym i każdy może go z łatwością zrobić. Wystarczy mieć słoik lub kamionkowe naczynie i kilka podstawowych składników. Najważniejsze są oczywiście buraki. Muszą być dobre, najlepiej bio lub eko, bo z tych marketowych często zakwas wychodzi gorzkawy. Moja Babcia zawsze radzi, aby użyć tych podłużnych, bo są słodsze i zakwas będzie smaczniejszy. Ponadto musi być czosnek, który nadaje mu ostrzejszego smaku oraz liście laurowe i ziele angielskie, które podkręcają jego aromat. Chociaż jeśli robicie zakwas do picia, a nie do barszczu to te dwa ostatnie składniki można pominąć – będzie subtelniejszy w smaku. W moim domu do zakwasu dodaje się również jabłko, dzięki czemu jest delikatnie słodszy i ma lekko winny smak, ale jest to składnik opcjonalny.
Aby zakwas powstał, konieczna jest oczywiście solanka. Najlepiej ją przygotować z przegotowanej lub źródlanej wody. Podstawowa proporcja na solankę to 20 g soli na 1 l wody. Jeśli wolicie jednak mniej słony zakwas, to można dodać o połowę mniej soli. Sama sól powinna być niejodowana, dlatego najlepiej wybrać sól kłodawską, albo morską. Zwróćcie tutaj uwagę na zawartość jodu i przeciwzbrylaczy. Te składniki są tutaj niepożądane, gdyż zabijają bakterie kwasu mlekowego, co powoduje, że zakwas się nie uda. Sam żelazocyjanek potasu, który często bywa dodawany do soli, warto ogólnie omijać szerokim łukiem.
Wszystkie składniki na zakwas umieszczamy w wyparzonym naczyniu i zalewamy solanką tak, aby nic nie wystawało ponad powierzchnię. Jest to kluczowe, gdyż inaczej powstanie pleśń. Aby uniknąć puszystego dywanu na zakwasie, polecam obciążyć składniki od góry, np. talerzykiem lub mniejszą miseczką. W przypadku słoika zaś ułożyć wszystko ciasno na dnie i dobrze go zakręcić. Zakwas z buraków przechowujemy przez przynajmniej tydzień w temperaturze pokojowej, a najlepiej w 18-22°C w ciemnym miejscu. Dobrze go codziennie obserwować, gdyż buraki lubią wynurzać się na powierzchnię, a dostęp do tlenu jest tutaj niepożądany. Sam słoik zaś warto co jakiś czas odkręcić, aby później uniknąć czerwonego wybuchu. 😉 Po tygodniu zakwas z buraków powinien mieć piękną głęboką barwę i charakterystyczny kwaśny smak. Można go również kisić dłużej – do 14 dni, lecz z czasem będzie kwaśniejszy. Gotowy można przelać do butelek i schować do lodówki, a następnie raczyć się nim o poranku lub dodać do barszczu na Święta. 😉
Zakwas z buraków
Ilość porcji: 1 l
Czas przygotowania: 10 minut
Skladniki na zakwas z buraków:
- ok. 500 g surowych buraków, najlepiej podłużnych
- 1 jabłko
- 8 ząbków czosnku
- 4 listki laurowe
- 6 ziarenek ziela angielskiego
- 1 l wody
- 20 g soli kamiennej niejodowanej, np. Kłodawskiej
Jak zrobić zakwas z buraków?
- Wodę zagotuj, rozpuść w niej sól i odstaw do całkowitego wystudzenia.
- Buraki obierz lub dobrze wyszoruj i pokrój w plasterki, lub mniejsze cząstki. Czosnek obierz. Jabłko pokrój w ósemki.
- Wyparz wrzątkiem słoik o pojemności ok. 2 l lub dwa mniejsze 900 ml i wrzuć ciasno buraki, czosnek, jabłko, listki laurowe oraz ziele angielskie. Wlej wodę, a zawartość słoika obciąż, aby składniki nie wystawały ponad powierzchnię lub zakręć szczelnie zakrętką (ją też należy wyparzyć).
- Zakwas odstaw na przynajmniej tydzień w ciemne miejsce, w którym panuje temperatura ok. 18-22°C. W przypadku użycia zakrętki dobrze jest ją co jakiś czas odkręcać, aby zakwas nie wybuchł.
- Po tym czasie zakwas odcedź, przelej do wyparzonej butelki i przechowuj w lodówce nawet do kilku tygodni.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis?Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square