Szynka konserwowa z szynkwaru

Szynka konserwowa z szynkwaru
Jakiś czas temu przedstawiając przepis na szynkę z szynkowaru obiecałam Wam przepis na taką wyprodukowaną z kawałków mięsnych - szynkę konserwową. Nie będę rozpisywała się nad zaletami takiej wędliny - to po prostu mięsko, a nie wyrób mięsnopodobny.
Przepis autorstwa tex55 z Wielkiego żarcia - tam też znajdziecie bardzo dokładny opis kolejnych etapów przygotowania takiej domowej wędliny.
Zdjęcie - SZYNKA KONSERWOWA Z SZYNKOWARU - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Szynka konserwowa z szynkowaru - Laura
SKŁADNIKI:
  • 1,0 - 1,2 kg szynki lub łopatki wieprzowej
  • 1/2 szklanki wody
  • 1 łyżeczka cukru pudru (ja dałam fruktozę)
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • szczypta świeżo zmielonego pieprzu
  • 2 łyżeczki soli peklującej
  • 1 łyżka żelatyny spożywczej (można pominąć)
Mięso pokroić na kawałki ok. 5 centymetrowe. Każdy kawałek lekko rozbić tłuczkiem.
Przygotować zalewę - w wodzie rozpuścić: cukier, sól, dodać przyprawy. Zalać mięso i dokładnie wymieszać. Dobrze jest wszystko kilka minut pomieszać, tak jak przy wyrabianiu ciasta. Mięso powinno wchłonąć całą zalewę.
Mięso przykryć i odstawić do lodówki na 24 godziny.
Jeśli chcemy aby nasza szynka była z galaretką, należy dodać żelatynę i ponownie wyrobić. Do szynkowaru wkładamy worek foliowy do którego należy upchać starannie mięso. Ważne jest aby nie było pustych miejsc pomiędzy kawałkami mięsa. Worek zawinąć, szynkowar zamknąć i odstawić ponownie do lodówki. W przepisie była mowa o 48 godzinach, moja stała około 14 godzin.
Szynkowar wstawić do wysokiego garnka z ciepłą wodą (woda powinna sięgać powyżej poziomu mięsa). Szynka powinna parzyć się około 2 godziny w temperaturze ok. 80 stopni C - nie powinna się zacząć gotować.
Szynkę wystudzić w szynkowarze, najlepiej zimny szynkowar odstawić na kilka godzin do lodówki.
Wyjąć z folii i kroić.

Kategorie przepisów