Solanka – ukraińska zupa z mięsem i ogórkami kiszonymi
447
Solanka (солянка), często nazywana również dosłownie soljanką, to tradycyjna zupa popularna w całej wschodniej Europie. Przygotowuje się ją na mięsnym lub rybnym wywarze, który zaprawia się wodą z ogórków kiszonych – stąd też nazwa i charakterystyczny słono-kwaśny smak. W zupie oprócz tego często pojawiają się oliwki, kapary, różnego rodzaju wędliny (w szczególności kiełbasa), a także grzyby, kapusta, marchew, ziemniaki oraz koperek bądź pietruszka. Nie powinno również zabraknąć w niej kleksa z kwaśnej śmietany, który jest moim zdaniem składnikiem obowiązkowym większości słowiańskich zup. Sama solanka ma wiele wersji i zależą one w dużej mierze od regionu. Jednakże to, co ją charakteryzuje to duża ilość dodatków (w szczególności różnych mięs lub ryb) i specyficzny kwaskowaty smak, przypominający naszą ogórkową.
Solanka, którą przygotowałem bazuje na recepturze z książki Mamuszka Olii Hercules, którą wielbię za popularyzację naszych wschodnich słowiańskich smaków na świecie. Jednakże oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie zrobił jej po swojemu. 😉 Zupę ugotowałem na wywarze żeberek wieprzowych tak, jak moja Babcia, przygotowuje ogórkową czy kapuśniak. Dodałem do niej również boczek i wykorzystałem wytopiony tłuszcz do podsmażenia cebuli oraz marchewki. Podobnie postąpiłem z pieczarkami, które usmażyłem na tłuszczu z kiełbasy. Sam użyłem pikantnej węgierskiej fűszeres, ale świetnie sprawdzi się również hiszpańskie chorizo. Można również użyć dobrego salami, jednakże moim zdaniem za sprawą ostrej papryki solanka zyskuje charakteru. Za wskazówkami Olii dodałem do zupy oczywiście starte ogórki kiszone oraz wodę ze słoika, a także dorzuciłem czarne i zielone oliwki. Gotową solankę podałem z kwaśną śmietaną, koperkiem, natką pietruszki oraz plasterkiem cytryny. Tak smakuje naprawdę wyjątkowo!
Mój przepis na solankę powstał na potrzeby specjalnego numeru Magazynu Kocioł, który wydaliśmy wspólnie z blogerami z całej Polski rok temu, aby wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów i, prawdę mówiąc, nie myślałem, że po tym czasie wojna za naszymi granicami będzie nadal tak aktualnym tematem… Zdecydowanie wolałbym, aby ten wpis powstał zupełnie w innych okolicznościach. Jednak, jak pewnie wiecie, dzisiaj mija dokładnie rok, odkąd Rosja bestialsko zaatakowała Ukrainę. Dlatego zbiórka, którą prowadzimy na portalu siepomaga.pl jest ciągle aktualna i możecie nadal dorzucić swoją cegiełkę ku Chwale Wolnej Ukrainy!
Solanka – ukraińska zupa z mięsem i ogórkami kiszonymi
Ilość porcji: 6-8
Czas przygotowania: 45 minut
Czas gotowania: 2 godziny 30 minut 2 godziny 30 minut
SKŁADNIKI
Wywar:
- 2,5 l zimnej wody
- 1 kg żeberek wieprzowych
- 1 biała cebula
- 1 por
- 1 marchew
- 1 pietruszka
- ćwiartka selera
- 3 listki laurowe
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 1 łyżeczka ziarenek pieprzu
Zupa:
- 200 g surowego wędzonego boczku
- 250 g pikantnej kiełbasy, np. hiszpańskiego chorizo, węgierskiej fűszeres lub włoskiego salami
- 250 g małych pieczarek
- 1 biała cebula
- 1 marchew
- 2-3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 5 ogórków kiszonych
- 250 ml wody z ogórków kiszonych
- garść zielonych oliwek
- garść czarnych oliwek
- 1 łyżeczka cukru
- sól, pieprz
Do podania:
- kwaśna śmietana
- natka pietruszki lub koperek
- plasterki cytryny
PRZYGOTOWANIE
Wywar
- Oczyszczone i podzielone na mniejsze porcje żeberka przełóż do garnka i zalej zimną wodą. Wstaw na średni ogień i doprowadź do wrzenia. Po kilku minutach zbierz szumowiny.
- Ogień zredukuj i wrzuć przyprawy: listki laurowe, ziele angielskie oraz pieprz. Gotuj przez około godzinę.
- Po tym czasie do bulionu dodaj obrane warzywa (w przypadku cebuli obierz ją tylko z wierzchniej warstwy i opal ją najpierw nad ogniem lub palnikiem gazowym). Bulion gotuj jeszcze przez kolejną godzinę, aż mięso oraz warzywa będą miękkie.
- Z gotowego wywaru wyjmij mięso oraz warzywa. Możesz go również przecedzić przez sito, aby pozbyć się przypraw.
- Kawałki mięsa oddziel od kości i z grubsza posiekaj. Włóż je z powrotem do wywaru, a garnek wstaw na mały ogień.
Zupa
- Boczek pokrój w kostkę i podsmaż na suchej patelni, aż wytopi się tłuszcz i powstaną złoto-brązowe skwarki. Następnie przełóż je do wywaru, zostawiając na patelni tłuszcz.
- Cebulę drobno posiekaj i wrzuć na patelnię po smażeniu boczku. Podsmaż ją na złoty kolor. Kolejno dodaj startą na grubych oczkach marchew i podsmaż ją razem z cebulą, aż zmięknie.
- Następnie dodaj cukier oraz koncentrat pomidorowy i połącz z warzywami. Zawartość patelni przełóż do garnka z zupą.
- Kiełbasę pokrój w talarki i podsmaż na patelni, aż wytopi się z niej tłuszcz. Przełóż ją do zupy.
- Spraw pieczarki, jeśli są duże pokrój je na mniejsze kawałki i podsmaż je na wytopionym tłuszczu, aż staną się rumiane. Dodaj je do zupy.
- Ogórki zetrzyj na grubych oczkach i dodaj do zupy wraz z wodą po kiszeniu. Gotuj całość jeszcze przez chwilę.
- Na sam koniec pokrój oliwki na plasterki i dodaj je zupy.
- Całość dopraw pieprzem oraz solą do smaku.
- Gotową solankę podawaj z kleksem śmietany, plasterkiem cytryny i świeżo posiekanymi ziołami.