Satay z tempehu z sosem orzechowym
O kuchni indonezyjskiej wiem niewiele. Potrawy, które znam i próbowałem, mógłbym wymienić na palcach jednej ręki. Jednak wśród nich znajduje się jedna z moich ulubionych — satay, czyli grillowane szaszłyki (zwykle z kurczaka) serwowane z obłędnym sosem orzechowym. Ów sos jest jednym z popularniejszych dodatków indonezyjskich dań. I wcale się nie dziwię, bo cóż może być lepszego od mieszanki masła orzechowego z mlekiem kokosowym i sosem sojowym? Po przygotowaniu go po raz pierwszy jadłem go, z czym tylko można. Ba! Nawet wyjadałem prosto ze słoiczka palcami... więc jeśli należysz do grona peanut butter lovers, to koniecznie musisz go wypróbować! Oprócz słynnego sataya z Indonezji wywodzi się jeszcze jedna cudowna rzecz — tempeh, który dodaję nagminnie do wielu wegańskich potraw. W przeciwieństwie do tofu tempeh ma bogatszy smak, fajniejszą, bardziej mięsistą strukturę i dzięki procesowi fermentacji jest znacznie zdrowszy — zawiera mniej kwasu fitowego. Między innymi dlatego postanowiłem wykorzystać go do mojej wersji wegańskich szaszłyków satay. Tydzień temu zaserwowałem je na stoisku Burda Food Center podczas wrocławskiego festiwalu Europa na Widelcu i tak Wam one posmakowały, że po Waszych prośbach postanowiłem podzielić się dzisiaj z Wami przepisem. Smacznego! ;)
*
SKŁADNIKI
na 12 szaszłyków satay (dla 4 osób)
Satay z tempehu:
- 500 g tempehu wędzonego (2 kostki)
- 50 ml sosu sojowego
- 3 cm kłącza imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 1 papryczka chili
- ½ łyżeczki mielonego kuminu
- garść świeżej kolendry
- kilka łyżek oleju sezamowego
Do podania:
- pęczek świeżej kolendry
- garść orzechów ziemnych
- 1 papryczka chili
Sos orzechowy:
- 150 g masła orzechowego 100%
- 300 ml mleka kokosowego
- 50 ml sosu sojowego
- 3 cm kłącza imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 1 papryczka chili
- 1 limonka
- 1 łyżka cukru trzcinowego
Sałatka:
- miks ulubionych sałat
- 1 zielony ogórek
- pęczek rzodkiewki
- olej sezamowy
- ocet ryżowy
Sos orzechowy Na patelnię wyłóż masło orzechowe i zacznij je powoli podgrzewać. Następnie wlewaj mleko kokosowe, cały czas energicznie mieszając, aż do połączenia się składników. Do sosu dodaj drobno posiekaną papryczkę chili, otarty imbir oraz czosnek. Wsyp cukier trzcinowy i wlej sos sojowy oraz wyciśnięty sok z limonki. Gotuj przez kilka minut. Powinien powstać gęsty sos o konsystencji beszamelu. (Jeśli będzie za gęsty, dolej więcej mleka, jeśli za rzadki dodaj odrobinę masła orzechowego).
Sałatka Ogórka i rzodkiewkę pokrój na plasterki i ułóż na sałacie. Polej odrobiną oleju sezamowego oraz octu ryżowego. Na talerzu ułóż gotową sałatkę. Obok nałóż sos orzechowy i połóż grillowany satay z tempehu. Danie posyp podprażonymi na suchej patelni orzechami arachidowymi i posiekaną kolendrą.
*