Sałatka makaronowa z kurczakiem i serem pleśniowym
Jejku, jaka ta sałatka makaronowa z kurczakiem i pleśniowym serem jest pyszna! Kiedyś robiłam podobną wersję (z innym rodzajem makaronu, mniejszą ilością gruszki oraz dodatkowo z rukolą i suszonymi pomidorami), ale ta wersja smakowała nam chyba jeszcze bardziej! Wyszła kremowa, sycąca i pełna cudownych kontrastów. Słodycz dojrzałej gruszki, delikatność makaronu, wyrazisty niebieski ser (u mnie lazur błękitny), a do tego soczysty, dobrze doprawiony kurczak i chrupiące orzechy. No po prostu uczta!
To sałatka, która sprawdzi się na każdą imprezę lub zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz czegoś „extra”. Porcja jest duża, a smak tak wyjątkowy, że jestem pewna, że u Ciebie też szybko zniknie ze stołu. U nas będzie powtórka, i to nie raz!
Tak jak pisałam na początku, na blogu znajdziesz bardzo podobną wersję tej sałatki, z rukolą, suszonymi pomidorami i mniejszą ilością gruszki. Jeśli lubisz takie połączenia, koniecznie tam zajrzyj!
Polecam też sałatkę z gruszką, szynką parmeńską i orzechami, jest równie elegancka i cudownie zbalansowana w smaku (choć porcja jest nieco mniejsza). Twojej uwadze polecam również przepis na spaghetti z gruszką i serem pleśniowym 🙂

Składniki na sałatkę makaronową z kurczakiem i serem pleśniowym:
- 2 pojedyncze piersi z kurczaka (około 400 g)
- 200 g makaronu (świderki lub kokardki)
- 2 dojrzałe, ale jędrne gruszki
- 120 g sera z niebieską pleśnią (gorgonzola lub lazur błękitny)
- 1 por (biała część)
- garść orzechów włoskich, pekan lub pistacji
- soku z połowy małej cytryny, do gruszki
Kurczak – marynata:
- 1-2 łyżki oleju
- 1 łyżka soku z cytryny
- przyprawy: sól, pieprz, curry, mielona słodka papryka, granulowany czosnek
Sos:
- 4 łyżki jogurtu greckiego
- 2 łyżki majonezu
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżeczka musztardy
- zioła prowansalskie
- sól, pieprz
Sałatka makaronowa z kurczakiem i serem pleśniowym – wykonanie:
Kurczak:
W misce łączymy przyprawy: sól, pieprz, mieloną paprykę, curry oraz granulowany czosnek. Wlewamy olej oraz sok z cytryny. Dodajemy pokrojonego w kostkę kurczaka. Mieszamy.
Smażymy na rozgrzanej patelni, na odrobinie oleju, aż do ładnego zarumienienia.
Makaron:
Makaron gotujemy na al dente w lekko osolonej wodzie. Odcedzamy.
Warzywa i dodatki:
Pora kroimy w kostkę. Przekładamy na sito i przelewamy dużą ilością wrzątku (sitko z porem można dać na małą miseczkę i zostawić we wrzątku na 15-20 sekund, po czym odcedzić).
Gruszkę obieramy, kroimy w kostkę. Skrapiamy sokiem z cytryny.
Ser z niebieską pleśnią kroimy w kostkę.
Sos:
W garnuszku łączymy ze sobą jogurt grecki, majonez, miód oraz musztardę. Doprawiamy do smaku ziołami prowansalskimi (polecam z młynka) oraz solą i pieprzem.
Wszystkie składniki łączymy ze sobą w dużej misce, delikatnie mieszamy. Posypujemy orzechami (polecam pistacje + pekany, ale inne też będą ok).
