Rozgrzewająca zupa krem z pieczonej dyni
Jesień zagościła się już na całego. Liście spadają z drzew, a na straganach trwa wysyp pomarańczowych kul. O tej porze roku należy wyjątkowo dbać o siebie i wspomagać się rozgrzewającymi posiłkami. Jednym z najlepszych na to sposobów jest właśnie krem z dyni, który radośnie chlupocze w garnku podczas gotowania, by móc później rozpieścić nasze ciało od środka. Najlepsza zupa to oczywiście taka ugotowana na domowym wywrze z warzyw. Dlatego polecam schować te wszystkie rosołowe kostki głęboko do szafki i ugotować bulion samodzielnie. W końcu po tym, jak wsadzimy wszystkie warzywa do garnka, robi się on już sam, a smak oraz wartość odżywcza jest nieporównywalna. W moim przepisie zalecam również upiec dynię, zamiast gotować ją z resztą warzyw. Dlaczego? Ponieważ pieczona dynia jest smaczniejsza i ma cudowny słodki smak. Rozgrzewające właściwości uzyskamy zaś dzięki dodatkowi imbiru, chili i cynamonu. Dzięki nim, zupa nie tylko świetnie smakuje, ale i powoduje, że po zjedzeniu ciepło we wspaniały sposób rozchodzi się po naszym ciele. Nie zapomnijcie również o solidnej dawce mleka kokosowego - ono nadaje delikatności i dopieszcza nasz pomarańczowy eliksir. Mam nadzieję, że mój sposób na rozgrzewający krem z dyni Wam posmakuje. ;)
*
SKŁADNIKI
na 6-8 porcji
Bulion:
- 1,5 l wody
- 1 korzeń pietruszki
- 1 natka pietruszki
- 1 por (biała część)
- 1 mały seler
- 1 marchewka
- 1 cebula
- 2 listki laurowe
- 2 ziarenka jałowca
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 5 ziarenek czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka soli morskiej
Zupa:
- 1 kg ulubionej dyni
- 1 puszka mleka kokosowego (400 ml)
- ½ łyżeczki cynamonu
- ½ łyżeczki wędzonej papryki
- ¼ łyżeczki płatków chili
- 5 cm imbiru
- 2-3 ząbki czosnku
- sól, pieprz do smaku
Do podania:
- groszek ptysiowy lub grzanki
- kwaśna śmietana lub śmietanka kokosowa
Do dużego garnka wlej wodę. Wrzuć wszystkie warzywa i przyprawy. Przykryj pokrywką i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień, uchyl pokrywkę i gotuj przez godzinę/półtorej, aż warzywa staną się miękkie.
Z ugotowanego bulionu wyjmij warzywa, a następnie odcedź go przez sito, aby pozbyć się przypraw. Warzywa włóż z powrotem (oprósz natki pietruszki).
Zupa Dynię pozbaw pestek i pokrój na grube plastry. Wyłóż na blasze pokrytej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C i piecz, aż zmięknie (około 30-40 minut).
Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i nieco ostudź. Odkrój miąższ od skóry i włóż go do garnka z bulionem.
Imbir i czosnek zetrzyj na tartce i włóż je do warzyw. Zmiksuj wszystko na gładko. Wlej mleko kokosowe, dodaj pozostałe przyprawy i dokładnie wymieszaj. Posól i popieprz do smaku. Zupę wstaw z powrotem na ogień i zagrzej do żądanej temperatury.
Rozlej pomiędzy talerze i podawaj z groszkiem ptysiowym lub grzankami. Możesz również pokusić się o łyżkę kokosowej śmietanki lub tradycyjnej kwaśnej śmietany. Smacznego!
*