Ravioli z burakiem i ricottą podane z pistacjową gremolatą
Ravioli z burakiem i ricottą podane z pistacjową gremolatą to mój pomysł na te włoskie pierożki w oryginalnym wydaniu. Przygotowałem do nich wegetariański farsz na bazie sera ricotta z dodatkiem purée z buraków, parmezanu oraz mięty. Moje ravioli podałem dodatkowo z palonym masłem oraz z pistacjową gremolatą z dodatkiem mięty, która świetnie podkręca smak dania. Jeśli przekonało Was to połączenie smaków, to zapraszam do wypróbowania przepisu!
Podstawą ravioli, jest oczywiście ciasto. W tym przepisie postanowiłem przygotować je na bazie semoli, która nie wymaga dodatku jajek. Przygotowuje się je wyłącznie z drobno zmielonej mąki z pszenicy durum zwanej semola rimacinata oraz wody, którą tutaj zastąpiłem sokiem z buraka, aby nadać mu czerwony kolor. Takie ciasto jest świetne, bo łatwo się z nim pracuje i ma intensywną barwę. Dodatkowo postanowiłem przygotować je w wersji dwukolorowej. Zrobiłem dodatkową porcję ciasta na samej wodzie, z której wyciąłem koła i umieściłem je na wstępnie przewałkowanym cieście (do pozycji 4), a następnie ponownie przecisnąłem przez maszynkę (do pozycji 5). Na moim Instagramie pokazałem, jak przygotować takie ciasto krok po kroku. W przepisie poniżej podałem jednak proporcje na uproszczone ciasto buraczane. Jeśli jednak chcecie zrobić taki dwukolorowy makaron, to w notatce pod przepisem dopisałem informacje, jak go wykonać.
Sam farsz do moich ravioli z burakiem i ricottą jest bardzo prosty i w zasadzie wymaga tylko połączenia wymienionych składników w misce i doprawienia ich solą oraz pieprzem. Same pierożki wyciąłem przy pomocy stempelka, ale można wykorzystać również tradycyjnie radełko, czy inną metodę sklejania według własnych preferencji.
Ravioli z burakiem po ugotowaniu wrzuciłem bezpośrednio na patelnię z palonym masłem, które nadało im cudownego orzechowego smaku. A następnie ułożyłem na buraczanym carpaccio i posypałem całość gremolatą w pistacjowo-miętowej odsłonie z dodatkiem czosnku, gruboziarnistej soli oraz skórki cytrynowej, która świetnie dopełniła całość dania.
Ravioli z burakiem, ricottą i pistacjową gremolatą
Ilość porcji: 4
Czas przygotowania: 1 godzina Czas gotowania: 15 minut 15 minut
Składniki na ravioli z burakiem podane z gremolatą pistacjowo-miętową:
Ciasto makaronowe*:
- 250 g semoli (koniecznie semola rimacinata)
- ok. 125 ml soku z buraka
Farsz:
- 250 g ricotty
- 100 g purée z buraka
- 100 g tartego parmezanu
- garść listków świeżej mięty
- sól, pieprz
Gremolata pistacjowo-miętowa:
- 100 g obranych niesolonych pistacji
- garść listków świeżej mięty
- skórka otarta z 1 cytryny
- 2 ząbki czosnku
- ½ gruboziarnistej soli morskiej
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek
Dodatkowo:
- semola do podsypywania
- 50 g masła
- 2 gotowane buraki
Jak zrobić ravioli z burakiem podane z gremolatą pistacjowo-miętową?
Ciasto makaronowe
- Semolę przesyp do miski, wlej sok z buraka i wymieszaj w misce widelcem, aż powstanie kruszonka.
- Ciasto wyjmij następnie na stolnicę i zagniataj, aż będzie gładkie i elastyczne (ok. 8-10 minut). Można też je zagnieść robotem z hakiem do ciasta drożdżowego. Następnie uformuj z niego kulę, zawiń w folię i wstaw do lodówki na pół godziny.
Farsz
- W miseczce wymieszaj ricottę z purée z buraka, parmezanem i drobno posiekaną miętą.
- Farsz dopraw solą i pieprzem do smaku.
Gremolata pistacjowo-miętowa
- Do kielicha blendera wrzuć wszystkie składniki i krótko zmiksuj, aż się rozdrobnią.
Lepienie, gotowanie i podanie ravioli
- Ciasto makaronowe podziel na 4 porcje. Każdą z nich delikatnie rozwałkuj, tworząc prostokąt i posyp semolą. Każdą porcję ciasta rozwałkuj na maszynce do makaronu do pozycji 5. (Więcej o wałkowaniu makaronu przeczytasz tutaj).
- Porcję ciasta ułóż na desce podsypanej semolą i nałóż farsz w równych odstępach (po ok. 1 czubatej łyżeczce na pierożka). Przykryj drugim kawałkiem ciasta i dobrze dociśnij. Przy pomocy radełka lub stempelka wytnij kwadratowe ravioli o boku ok. 5 cm.
- Gotowe ravioli odstaw na pół godziny do podsuszenia.
- Ravioli gotuj w dobrze osolonym wrzątku przez 3-4 minuty od wrzucenia.
- W międzyczasie przygotuj palone masło. Podgrzewając masło na patelni do momentu, aż pojawi się złotobrązowy osad. Bezpośrednio do masła wrzuć odcedzone ravioli i lekko podrzucając patelnią, pozwól pokryć im się masłem.
- Buraki pokrój na 2 mm carpaccio. Plasterki buraków ułóż na talerzu, a następnie wyłóż ravioli i polej je pozostałym masłem. Danie posyp gremolatą i natychmiast podawaj.
UWAGI
*Jeśli chcesz wykonać również kropkowany makaron, przygotuj niewielką porcję białego ciasta ze 100 g semoli i 50 ml wody. Analogicznie rozwałkuj je na maszynce i wytnij z niego nieduże kółka o średnicy 1-2 cm. Ciasto buraczane rozwałkuj do pozycji 4 i na płacie makaronu umieść w nieregularnych odstępach kółka. Delikatnie je dociśnij, a następnie ciasto rozwałkuj ponownie na pozycji 4 i kolejno na pozycji 5.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis?Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square