Raclette – szwajcarska serowa uczta

Raclette – szwajcarska serowa uczta

 

Myśląc o szwajcarskiej kuchni zapewne każdemu z nas pierwsze, co przychodzi do głowy to oczywiście ser i jest to jak najbardziej prawidłowe skojarzenie, bowiem ten alpejski kraj zdecydowanie słynie z najlepszych produktów i znajdują one szczególne miejsce w kulinarnych tradycjach tego regionu Europy. Jednakże ser to nie tylko słynne fondue, ale również niemniej popularne raclette, bez którego żaden Szwajcar nie wyobraża sobie długich zimowych wieczorów. Ale od początku!

Tradycja serwowania raclette narodziła się w kantonie Valais i był to danie typowo pasterskie. Początkowo ser roztapiano na kamieniach przy ognisku i podawano z pieczonymi w żarze ziemniakami. Z czasem potrawa zdobyła wielkie uznanie w całej Szwajcarii i stała się tak ważnym elementem tamtejszej kultury, że nawet powstały urządzenia o tej samej nazwie służące do roztapiania sera. W związku z tym raclette to nie tylko nazwa dania, ale także swego rodzaju grilla i gatunku topliwego sera. Same urządzenia do raclette są przeróżne: mogą to być malutkie patelnie, które stawia się na elektrycznym grillu albo specjalnie przeznaczonej do tego celu ogrzewanej półce, niewielkie patelenki na świecowych podgrzewaczach, czy specjalne podgrzewacze na cały kawałek sera, który skrawa się z wierzchu nożem. Niezależnie od formy cel jest jeden — roztopić ser!

Tradycyjnie raclette podaje się z pieczonymi bądź gotowanymi w mundurkach ziemniakami, które są must have. Poza tym serwuje się przeróżne dodatki: świeże lub marynowane warzywa (tradycyjnie korniszony, marynowane pieczarki i cebulki), wędliny, pieczywo i tak naprawdę to, na co tylko ma się ochotę. W tym daniu chodzi o wspólne celebrowanie posiłku i grillowanie przy stole. W przepisie poniżej proponuję kilka moich ulubionych dodatków, ale wybór jest Wasz. Do raclette najlepiej wykorzystać ser o tej samej nazwie. Niestety w Polsce jest trudno dostępny, ale z powodzeniem sprawdzą się również: ementaler, mazdamer czy cheddar. Ważne jest, aby ser miał intensywny smak i dobrze się topił.

Zdjęcie - Raclette – szwajcarska serowa uczta - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Raclette – szwajcarska serowa uczta 
Ilość porcji: 4
Czas przygotowania: 15 minut Czas gotowania: 30 minut

 

Składniki na raclette:

  • 8 ziemniaków
  • 200 g sera Raclette (z powodzeniem sprawdzi się również Ementaler, Mazdamer czy Cheddar)
  • 100 g korniszonów
  • 100 g marynowanych pieczarek
  • 100 g oliwek
  • 100 g ulubionej wędliny (u mnie chorizo)
  • 100 g pomidorów koktajlowych

Jak przygotować raclette?

  1. Ziemniaki wyszoruj, przełóż do garnka i zalej wodą. Gotuj przez około 25-30 minut do miękkości. Następnie odcedź i przełóż na talerz.
  2. Ser pokrój w plasterki. Wszelkie dodatki przełóż na deski, miseczki lub talerzyki i podaj na stół.
  3. Podpal grill do raclette i na tacce połóż plasterek sera. Poczekaj, aż się roztopi i przełóż go szpatułką na ziemniaki w mundurkach. Każdy samodzielnie komponuje sobie danie, nakładając ulubione dodatki i roztopiony ser.

Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square Zdjęcie - Raclette – szwajcarska serowa uczta - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Raclette – szwajcarska serowa uczta - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Raclette – szwajcarska serowa uczta - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów