Prosty przepis na karpia i dlaczego właśnie karpia ?

Krótka historia karpia

Karp, to ryba królewska z rodziny karpiowatych. Ta popularna ryba, trafiła do Polski w XIII wieku wraz z Cystersami, wcześniej karp robił karierę na dworze cesarza Rzymu. Następnie został rozprowadzony przez Rzymian w stawach zachodniej Europy.
W Europie pierwszą historyczną informację o karpiu, jako leku na schorzenia, podaje w Bawarii przeorysza klasztoru Benedyktynek św. Hildegarda (1098-1170).
O hodowli karpia w stawach, dowiadujemy się nieco później od mnicha Albertusa Magnusa (1230-1310), podobnie jak w Czechach (1115 r.) na Morawach (1227 r.). W Polsce początkowo karpie były hodowane w przyklasztornych stawach i były ważnym składnikiem diety w dni postne. Delikatne mięso karpia, zachwyciło również podniebienia władców, stąd nazwa najpopularniejszej odmiany ryby – karp królewski.

Znaczenie stawów hodowlanych

Trzeba pamiętać, że stawy karpiowe do dzisiaj, spełniają ogromną, pozytywną rolę dla środowiska. Wiele kompleksów stawowych, zostało wpisanych na listę Natura 2000, a niektóre na listę rezerwatów przyrody. Niewielka głębokość stawów sprawia, że woda szybko się nagrzewa, przez co jest bogata w związki organiczne i sole mineralne.
Mimo, że takie warunki przygotowano dla hodowli karpia, z tego dobrodziejstwa, korzystają liczne gatunki roślin, płazów, ssaków i ptaków, związanych ze środowiskiem wodnym.
Stawy hodowlane odwiedza wiele gatunków ptaków (również chronionych), oprócz łabędzi i kaczek, można tu spotkać czaple, zimorodki, ślepowrony, perkozy. Staw pozostaje atrakcyjnym przyrodniczo miejscem, nawet po wypuszczeniu z niego wody i odłowieniu ryb. Okres ten przypada na czas jesiennej migracji ptaków i takie błotniste dno z kałużami, jest znakomitym żerowiskiem dla kilkudziesięciu gatunków ptaków.

Zdjęcie - Prosty przepis na karpia i dlaczego właśnie karpia ? - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Prosty przepis na karpia i dlaczego właśnie karpia ? - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Prosty przepis na karpia i dlaczego właśnie karpia ? - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Właściwości karpia

Ubarwienie karpia bywa zmienne, w zależności od podłoża na którym żeruje, inne jest na gruntach piaszczystych, inne na torfach i jeszcze inne w wodach otoczonych lasami.
Mięso karpia jest źródłem składników mineralnych, związków fosforu, potasu, wapnia i magnezu. Znajdują się w nim nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6, które zmniejszają ryzyko udaru mózgu i zawału serca. W mięsie i tłuszczu ryb, znajdują się witaminy z grupy B, PP i D.
Mięso karpia, jest nie tylko wysokiej jakości pod wzg. odżywczym, ale jest również stosunkowo lekkostrawne i kruche. Białko ryby, może z powodzeniem zastąpić białko wołowe lub wieprzowe, jest przyswajalne w około 97%, dzięki temu ma zastosowanie w diecie osób chorych i dzieci. Dietetycy, polecają włączenie mięsa karpia do diety na stałe.

Charakterystyczną cechą karpia królewskiego, jest brak pokrywy łuskowej. Duże nieregularne łuski są łatwe do usunięcia. Mięso karpia jest średnio tłuste, o delikatnym smaku i nadaje się do przyrządzania wszystkich możliwych potraw, grube ości ułatwiają obróbkę kulinarną.
Mięso karpia, nadaje się do każdego rodzaju obróbki, łatwo przenika przez nie sól kuchenna, zioła, kwasy organiczne ( ocet winny, sok z cytryny), dym wędzarniczy.
Pod wpływem wysokiej temperatury, mięso szybko mięknie, a co za tym idzie czas przygotowania potrawy, bardzo się skraca. A czyż nie o to właśnie chodzi ? Żeby było szybko, zdrowo, smacznie 🙂

Włączenie mięsa karpia, do codziennej diety, dzisiaj nie stanowi problemu. W sklepach, można kupić całe karpie, półprodukty, czy oczyszczone filety karpia:)

Zdjęcie - Prosty przepis na karpia i dlaczego właśnie karpia ? - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Prosty przepis na karpia

Prosty przepis na karpia z czosnkiem

– około 1,5 filetów lub dzwonków karpia
– 2 główki + 2 zgniecione ząbki czosnku
– 5 łyżek soku z cytryny
– płaska łyżeczka suszonej bazylii
– sól i pieprz do smaku
– 3/4 szklanki mąki
– 2 łyżki oleju
– masło klarowane do smażenia

Do soku z cytryny, dodaj bazylię, 2 zgniecione ząbki czosnku, 2 łyżki oleju, składniki energicznie pomieszaj.

Pędzelkiem kuchennym, posmaruj kawałki ryby cytrynowym sosem z każdej strony. Następnie posól i posyp pieprzem. Odłóż na 60 minut do lodówki.

Po tym czasie, osusz każdy kawałek karpia papierowym ręcznikiem. Oprósz mąką z każdej strony.

Na głębokiej patelni, rozpuść trzy łyżki mała klarowanego. Główki czosnku przekrój w poprzek na dwie części. Smaż, przecięciem do dołu, uważając, żeby czosnek się nie przypalił. Połówki dość szybko się przyrumienią. Gotowe odłóż na talerzyk.

Na gorące masło przełóż kawałki karpia, smaż na średnim ogniu, około 7 minut z każdej strony. Karp, powinien się ładnie przyrumienić.

Usmażone kawałki karpia, ułóż na papierowym ręczniku, do osączenia.

Karp smażony na maśle klarownym, ma zdecydowanie lepszy, maślany smak. Można też smażyć rybę na mieszance masła klarowanego i oleju.

Rybę od razu podawaj z listkami bazylii, czosnkiem i cytryną. Smacznego 🙂

Zdjęcie - Prosty przepis na karpia i dlaczego właśnie karpia ? - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Bibliografia – Wędkarska kuchnia Tadeusz Barowicz
http://naszczas2002.tripod.com/058/ryby.html

Kategorie przepisów

Podobne przepisy