Kimchi z marchewki

Kimchi z marchewki

 

O mojej miłości do kimchi zapewne już wiecie. Ta koreańska kiszonka zdobyła moje serce i zawsze mam jej solidne zapasy w lodówce. Najczęściej przygotowuję klasyczne baechu kimchi z kapusty pekińskiej, jednakże lubię też eksperymentować z innymi warzywami. Już zresztą podałem Wam przepisy na kimchi z kalarepy czy oi-sobagi z ogórków. Tym razem przygotowałem jednak kimchi z marchewki, które również jest bardzo popularne w Korei, a jego przygotowanie szalenie proste.

Aby przygotować kimchi z marchewki, wystarczy pokroić ją w cienkie zapałki, zasypać solą i odstawić, aż zmięknie i puści sok. W międzyczasie przygotowujemy prostą pastę z płatków koreańskiego chili gochugaru, imbiru, czosnku, pora oraz sosu rybnego, który w wersji wegańskiej można zastąpić sosem sojowym. Zasoloną marchew następnie płuczemy, łączymy z pastą, pakujemy w słoik i zostawiamy do fermentacji na 2-3 dni w temperaturze pokojowej. A po kolejnym tygodniu w lodówce możemy się nim już cieszyć. Takie kimchi z marchewki smakuje niczym pikantna surówka, więc z powodzeniem możecie je użyć jako dodatek do obiadu. Sam bardzo lubię również wykorzystywać je do kimchi fried rice, kanapek, bułeczek bao, bibimbapu, poké bowl, czy po prostu jako smacznej i zdrowej przekąski. Możliwości wykorzystania jest mnóstwo. 😉 Dlatego, jeśli tylko lubicie kiszonki, to gorąco je Wam polecam.

Zdjęcie - Kimchi z marchewki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kimchi z marchewki Ilość porcji: 1 słoik
Czas przygotowania: 30 minut

Składniki na kimchi z marchewki:

  • 1 kg marchwi
  • 1 por
  • 5 ząbków czosnku
  • 50 g imbiru
  • 3 łyżki płatków koreańskiego chili gochugaru
  • 3 łyżki sosu rybnego (lub w wersji wegańskiej sosu sojowego)
  • 1 łyżka cukru (15 g)
  • 2 łyżki soli, ok. 40 g (najlepiej morskiej lub niejodowanej kamiennej)

Jak zrobić kimchi z marchewki?

  1. Marchew umyj, obierz i pokrój na zapałki o długości ok. 5 cm. Przełóż do miski.
  2. Kolejno zasyp ją 2 łyżkami soli i dobrze ugnieć rękoma. Odstaw na godzinę, ugniatając ją jeszcze 2-3 razy w tym czasie.
  3. Gdy marchew będzie już miękka, porządnie opłucz ją kilka razy pod bieżącą wodą i lekko odciśnij.
  4. Przygotuj pastę. Pora pokrój na zapałki. Imbir oraz czosnek drobno posiekaj. Przełóż do osobnej miseczki. Dodaj sos rybny (lub sojowy), cukier oraz płatki gochugaru. Dokładnie wymieszaj.
  5. Pastę wymieszaj dokładnie z marchewką i przełóż do wyparzonego litrowego słoika. Całość dobrze dociśnij. Słoik zabezpiecz gazą lub zakręć przykrywką i odstaw na 2-3 dni w temperaturze pokojowej (23-25°C). Każdego dnia marchew dociśnij, aby pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla.
  6. Po tym czasie słoik zakręć i wstaw na przynajmniej tydzień do lodówki. Gotowe kimchi można z powodzeniem przechowywać przez miesiąc.

Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis?Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_squareZdjęcie - Kimchi z marchewki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów