Kaszotto z botwinką i serem korycińskim
Lubię, gdy botwinka ma już te niewielkie buraczki – tak słodkie, delikatne i pełne koloru. Wystarczy kilka, by danie nabrało apetycznej, charakterystycznie czerwonej barwy. To właśnie teraz! Już niedługo liście staną się twarde, ale zanim to nastąpi, korzystajmy, bo botwinka to nie tylko ikona wiosennych warzyw, ale też gwarancja dobrego smaku i witamin, tak potrzebnych nam w okresie wiosennego przesilenia. To z pewnością też świetny pomysł na szybki obiad – zupa, potrawka, chłodnik, a u mnie dzisiaj kaszotto, nie spodziewałam się, że będzie aż tak rewelacyjne.
Kaszotto to nasza rodzima wersja risotto. Danie powstaje na bazie pęczaku zamiast ryżu arborio, a dalszy proces przygotowania wygląda podobnie. Moja odsłona tego dania powstała z typowych, wręcz sztandarowych polskich składników i powinna tej wiosny znaleźć się na każdym stole. Polecam! Składniki:(4 porcje)- pęczek botwinki (ok. 4 buraczki) z niewielkimi buraczkami
- 2 młode marchewki
- 1 mała cebula lub szalotka
- 1-2 ząbki czosnku
- 1 szklanka kaszy pęczak
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżka posiekanych listków świeżego tymianku
- 1/2 l bulionu warzywnego
- 65g ziemnego masła
- 50g sera korycińskiego
- natka pietruszki
- sól, pieprz
Przygotowanie krok po kroku:
- Posiekaj drobno cebulę i czosnek.
- Botwinkę umyj, osusz, buraczki oskrob, aby pozbyć się delikatnej jeszcze skórki.
- Podgrzej bulion.
- Marchewkę obierz i pokrój w dość cienkie plasterki. Podobnie pokrój małe buraczki.
- W szerokim rondlu lub głębokiej patelni rozgrzej oliwę. Dodaj kaszę i przesmaż kilka minut, aż zacznie pachnieć.
- Dodaj posiekane cebulę i czosnek. Przesmaż, a po chwili dodaj plasterki marchewki i buraczka. Podsmaż jeszcze minutę lub dwie. Nie przypal kaszy!
- Całość zalej gorącym bulionem (opcjonalnie wodą, ale nie polecam), dodaj posiekany tymianek i wymieszaj. Gotuj pod przykryciem 15-20 minut lub do mementu aż kasza wchłonie prawie cały płyn. Jeśli jest wciąż zbyt twarda, dodaj jeszcze kilka łyżek bulionu. Gotowa kasza powinna być miękka, ale nie rozgotowana.
- W międzyczasie posiekaj liście botwinki. Dość drobno.
- Na pięć minut przed końcem gotowania, dodaj liście botwinki i wymieszaj.
- Gotowe kaszotto zdejmij z ognia i dodaj zimne masło pokrojone w kostkę. Wymieszaj do całkowitego roztopienia masła i dopraw do smaku solą i pieprzem. Bulion był już słony, więc ostrożnie doprawiaj.
- Kaszotto wyłóż na głębokie talerze i posyp pokruszonym serem korycińskim i natką pietruszki.
- Podawaj od razu.
Rada: kaszotto, podobnie jak risotto nie lubi długiego przechowywania. Kasza wchłania pozostały płyn, przez co robi się sucha i niesmaczna. Najlepiej przygotować kaszotto bezpośrednio przed podaniem, a jeśli jest konieczność przygotowania go wcześniej, należy podgotować je do połowy (używając połowy bulionu), a następnie dokończyć przed podaniem.
Smacznego!