Chrupiące ogórki kiszone
Ogórki kiszone to skarb, są znakomitym dodatkiem do ulubionej sałatki z serem bałkańskim i pomidorem, do obiadu, kanapek, do zupy ogórkowej z warzywami. Woda z kiszonek jest równie cenna jak ogórki, ma zbawienny wpływ na florę bakteryjną jelit, poprawia odporność. Kiszonki są najlepszym i najtańszym sposobem, na dostarczenie naszemu organizmowi cennych bakterii kwasu mlekowego. Kiszenie ogórków jest dziecinnie łatwe, warto jednak pamiętać o kilku zasadach, bez których ogórki nie będą smaczne lub będą się źle przechowywać
Chrupiące ogórki kiszone /9 słoików o pojemności 450 ml
Składniki na chrupiące ogórki kiszone:
- około 2 kg. świeżych i mniejszych ogórków
- kilka gałązek koperku ( łodyżka z kwiatostanem )
- główka czosnku
- korzeń chrzanu
- sól kamienna niejodowana do przetworów ( ważne )
Jak zrobić chrupiące ogórki kiszone?
- Słoiki powinny być czyste i wyparzone
- Ogórki daj do miski z zimną wodą na około 30 – 40 minut, następnie umyj.
- Do każdego słoika, daj mniejszy baldachim kopru i kawałek łodyżki, dwa przekrojone na pół ząbki czosnku, kawałek korzenia chrzanu ( średnica około 2 cm, długość około 6 cm ). Niektórzy dodają liść dębu i liść czarnej porzeczki.
- Przygotuj solankę – na 1 litr wrzącej wody 1 łyżka soli
- Ogórki układaj ciasno, pionowo i pod lekkim skosem. Zalej solanką, do każdego słoika daj szczyptę cukru i zakręć.
- Zostaw w cieple na około dwa – trzy dni. Im cieplejsze otoczenie, proces fermentacji przebiega szybciej. Kiedy woda lekko zmętnieje, a ogórki zaczną zmieniać kolor, od razu przenieś słoiki do chłodniejszego pomieszczenia. Dobrze ukiszone ogórki, przechowują się do 12 – stu miesięcy.
- Kiszenie ogórków i kapusty, to od lat nasz sport narodowy- warto o tym pamiętać, otwierając kolejny słoik kiszonek
Uwagi – nie kupuj ogórków po intensywnych opadach, ponieważ mogą szybko się psuć. Nie kupuj również ogórków z pierwszych zbiorów, ponieważ te są najbardziej nawożone.