Chleb orkiszowo-pszenno-żytni na zakwasie

Zdjęcie - Chleb orkiszowo-pszenno-żytni na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Zdjęcie - Chleb orkiszowo-pszenno-żytni na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiDalszy ciąg katowania mąki orkiszowej i żytniej. Ale tym razem dosypałem jeszcze pszenną. A co, mam to używam :) A mam, bo mi ziom z e-maka.pl kopsnął parę sztuk na wypróbowanie. I wiecie co? I odkąd dostałem tę przesyłkę to znacznie częściej piekę, bo te mąki mają tam naprawdę dobre, aż mi się chce coś z nich robić. Naprawdę. Chociaż ze wszystkich, które dostałem największe wrażenie na mnie zrobiła orkiszowa typ 550. Jak z nich bułki w lipcu wykręciłem (tutaj) to do dzisiaj jeszcze ten smak czuję.Zdjęcie - Chleb orkiszowo-pszenno-żytni na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb orkiszowo-pszenno-żytni na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiA przepis na ten chleb znalazłem w moim zeszycie, w którym spisuję wszelkie ciekawe pomysły, które mnie nawiedzają. I zapisałem tam, przy tym przepisie, że znalazłem go na blogu Liski. A skoro tak zapisałem, to pewnie tak było. Zmieniłem tylko czas wyrastania chleba. Zasadniczo nie preferuję chlebów jednocześnie na zakwasie i na drożdżach. Jakoś nie trafia to do mnie. Albo jedno, albo drugie. Ale, że Liska cieszy się w blogowym świecie nie małym szacunkiem to przepis spróbowałem. I dobrze zrobiłem, chleb wyszedł doskonały. Mięsisty i z chrupiącą skórką.

Na 2 bochenki:
Zaczyn: 100 g zakwasu, 200 g mąki orkiszowej typ 1850, 100 ml wody
Mieszamy składniki łyżką aż się połączą i odstawiamy pod przykryciem na 12 godzin. Zakwas oczywiście musi być aktywny, czyli dokarmiony 8-12 godzin wcześniej.

Ciasto właściwe: cały zaczyn,  100 g mąki żytniej typ 720, 400 g mąki pszennej, 230 ml wody, 10 g świeżych drożdży, 1 łyżeczka miodu,  1,5 łyżeczki soli

Wszystko razem do kupy i wyrabiamy ciasto przez jakieś 15 minut. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 1,5 godziny. Po tym czasie znowu krótko wyrabiamy i przekładamy do dwóch keksówek. Ponownie przykrywamy i znowu zostawiamy na 1,5 godziny. Chleby powinny ładnie wyrosnąć. I pieczemy 10 minut w temperaturze 230 stopni. Potem zmniejszamy temperaturę do 210 stopni i pieczemy jeszcze 20 minut. Wyjmujemy ostrożnie i studzimy na kratce.Smacznego!

Zdjęcie - Chleb orkiszowo-pszenno-żytni na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

---------------------------------------------------------------------Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Kategorie przepisów

Podobne przepisy