Bezglutenowy chleb ze szpinakiem i twarogiem
Dzisiaj ukłon w stronę bezglutenowców, bo ostatnio trochę zapomniałam o dziale z wypiekami bezglutenowymi i dawno nie było nowej receptury. Pomijając chleb czystoziarnisty, który można upiec również w wersji bez glutenu, ale miałam na myśli jednak wypieki z mąką.
Opracowując receptury na bezglutenowe chleby nauczyłam się już dwóch głównych zasad, które sprawiają, że wypieki te wychodzą udane, a do tego są smaczne. Po pierwsze warto pomieszać ze sobą kilka gatunków mąk. U mnie w misie znalazła się mąka gryczana, mąka jaglana, mąka kukurydziana oraz mąka konopna. Jeśli macie w szafkach innych mix mąk to nie ma problemu, proporcje mogą się ewentualnie zmienić nieznacznie o jakieś 20-30 ml, więc wystarczy kontrolować konsystencję ciasta przy wyrabianiu. Masa powinna być plastyczna.
Oprócz mąk ważny jest dodatek, to mogą być jajka, namoczone ziarna, mus dyniowy, banany z ryżem lub ziemniaki. Dziś wybrałam podsmażony szpinak z czosnkiem oraz twaróg. W wersji wegańskiej twaróg zastąpicie po prostu tofu. A szpinak możecie przyprawić po swojemu, czy to będą listki świeże, czy mrożone to już Wasza decyzja. Czuję, że polubicie ten wiosenny przepis. Czekam na komentarze czy wypiek się udał
Bezglutenowy chleb ze szpinakiem i twarogiem Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godz. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 2 godz. 40 min. Porcje: 1 Składniki
- 500 g mąk bezglutenowych (u mnie gryczana, ryżowa, jaglana i konopna)
- 5 g suszonych drożdży instant
- 150 g podsmażonego szpinaku z czosnkiem
- 100 g półtłustego lub chudego twarogu
- 330- 350 ml letniej wody
- 1,5 łyżeczki soli
- Wierzch: ulubione ziarna
- Do misy wsypujemy wybrane mąki, dodajemy podsmażony wcześniej szpinak z czosnkiem, drożdże, twaróg i sól. Wlewamy wodę i mieszamy składniki łyżką lub mikserem jedynie do połączenia. Ciasto powinno być plastyczne jak plastelina.
- Formę keksówkę (10x24cm) wykładamy pergaminem. Ręce zwilżamy wodą, przekładamy ciasto, wierzch wyrównujemy i dekorujemy ulubionymi ziarnami. Przykrywamy ściereczką na 2 godziny i zostawiamy w ciepłym miejscu.
- Chleb pieczemy w rozgrzanym piekarniku w temperaturze 180 stopni przez 35-40 minut. Po tym czasie wbijamy patyczek w ciasto, jeśli nie będzie się kleiło - ciasto jest upieczone. Jeśli patyczek będzie obklejony ciastem - wydłużamy czas pieczenia o kilka minut.
- Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.