Porady kulinarne
-
Ciasto na makaron - czy dodać wodę?
Niektórzy twierdzą, że do ciasta makaronowego nie powinno się dodawać wody, ponieważ ciasto stwardnieje. Nie zgadzam się z tym. Zawsze kiedy robię makaron, dolewam ciepłą wodę i uważam wręcz, że to dzięki niej makaron nie jest twardy.
-
Jakie są rodzaje makaronu?
Według włoskiego nazewnictwa, najcieńsze wstążki, to tagliolini. Ich szerokość zależy od osoby, która je kroi - tak naprawdę, im cieniej, tym lepiej. Następne sa fettuccine (3 - 4 mm). Dalej, tagliatelle (ok. 8 mm). Najszersze, są pappardelle (szerokosc 2-3 cm).
Ciasto na szersze makarony nie powinno byc zbyt cienko rozwałkowane, zazwyczaj na ok. 2 mm. -
Makaron - jak ustalić ilość, której potrzebujemy ?
Ponoć powinno się przeznaczyć 1 jajko na każde 100 g mąki. Jest to, mniej więcej, porcja dla jednej osoby - jeżeli makaron bedzie daniem głównym. Jesli będzie dodatkiem do zupy, bierzemy połowę tej porcji.
Dla jednej osoby przeznaczamy 80 - 100 g makaronu (waga przed ugotowaniem), jeśli bedzie on daniem głównym i ok. 40 g, jeśli będzie dodatkiem do zupy. -
Jak postępować z makaronem po pokrojeniu?
Po pokrojeniu makaron należy rozłożyć cienką warstwą, na blacie posypanym mąką. Jeżeli jest to długi makaron, należy chwycić za koniec każdej "wstążki" i potrząsnąć, aż się rozwinie. Następnie złapać kilka wstążek razem i luźno zwinąć w gniazdka. W tej postaci zostawić do podsuszenia.
Kiedy makaron podeschnie, można go ugotować lub przechowywać przez kilka dni w lodowce, ułożony w jednej warstwie, przykryty ściereczką.
Świeży makaron można też zamrozić. Cienkie nitki rozsypujemy, a grubsze, zwinięte w "gniazdka", rozkładamy na deseczce i wkładamy do zamrażalnika. Po zamrożeniu przekładamy do pojemników lub przesypujemy do torebek. -
Jak gotować makaron?
W duzym garnku, bez przykrycia, w dużej ilości słonej wody.
Spotkałam sie z powiedzeniem, ze woda na makaron powinna byc tak słona, jak Morze Srodziemne :) Po zagotowaniu wody wrzucamy makaron. Robimy to stopniowo, "przesiewając" przez palce, tak, żeby nie wrzucić do wody całego na raz. Po wrzuceniu od razu mieszamy i doprowadzamy do wrzenia (trzeba uważać, ponieważ świeży makaron bardzo łatwo kipi). Zmniejszamy gaz i gotujemy jeszcze ok. 2 minuty od wypłynięcia, mieszając od czasu do czasu.
Po tym czasie makaron odcedzamy.
Jezeli zrobiliśmy makaron, który chcemy wymieszać z sosem, od razu po odcedzeniu, gorący, dodajemy do sosu. Trzeba… -
Jak zamrozić uszka?
Układam uszka na tacy wyłożonej folią spożwczą tak, żeby sie nie stykały. Wkładam do zamrażarki i kiedy sie zamrożą (ok. 30 min), wyjmuję i przekladam do woreczka, po czym ponownie wkladam do zamrażarki. Gotuję bezpośrednio przed Wieczerzą, wrzucając takie zamrożone wprost do wrzątku (gotują się oczywiscie dłuzej niż świeże).
Po ugotowaniu wyławiam i układam na polmiskach polewając lekko, stopionym maslem.
Ważne jest, zeby ukladac je w jednej warstwie, jesli beda leżały jedne na drugich, na pewno sie posklejają. -
Jak grillować łososia?
Rybę celowo grilluję ze skórką, ponieważ pozbawiona tej ochrony, z pewnością rozpadnie się na dwie części (przetestowałam). Lepiej więc grillować ją w całości. Poza tym wg. mnie, łosoś grillowany ze skórą, ma o wiele bogatszy smak.
-
Kluseczki "kładzione" - jak uzyskać ladny kształt?
Robię to przy pomocy dwóch łyżek. Nabieram ok. pół łyżki ciasta, zanurzam (pionowo) łyżkę z ciastem w bulionie i używając drugiej łyżki, zdejmuję ciasto wprost do zupy. Dzięki temu kluski są foremne i okrąglejsze niż, "kładzione" przy pomocy jednej łyżki.
-
Jak zamrażać nieugotowane łazanki?
Łazanki rozsypać cienką warstwą na płaskiej tacy. Tacę z kluskami wstawiamy do zamrażarki na ok. pół godziny. Po tym czasie wsypujemy kluseczki do foliowego woreczka i ponownie (bez obawy, że sie skleją) umieszczamy w zamrażarce.
-
Jak gotować łazanki?
Gotujemy wrzucając je do wrzątku. Czekamy aż wypłyną na wierzch, mieszając od czasu do czasu. Po wypłynieciu gotujemy jeszcze jakieś 2 - 3 min (w zależności od grubości i wielkości klusek), a następnie odcedzamy i kilkakrotnie przelewamy zimną wodą. Zwykle po odcedzeniu mieszam łazanki z odrobiną roztopionego masła i w tej postaci czekają na podanie.
-
Risotto - jaki ryż dodać?
Risotto, to danie, którego głównym składnikiem jest ryż, ale nie byle jaki - "pierwszy wolny" ze sklepowej półki. To ryż przeznaczony tylko do tego dania. I nie jest to jakaś fanaberia. Ryż naprawdę musi być odpowiedni - carneroli albo arborio. Jest jeszcze odmiana loto, którą można spotkać w polskich sklepach.
-
Smażenie filetów rybnych - jak zapobiec ich zwijaniu?
Od strony skórki należy kilkakrotnie, płytko naciąć "po skosie" .
-
Jak gotować knedle?
Gotujemy w dużej ilości osolonego wrzątku, jednak pilnujemy, zeby woda z kluskami tylko leciutko wrzała - nie może się silnie gotować, ponieważ knedle mogą popękać. Gotujemy przez ok.10 minut od wypłynięcia.
-