Zakwas pszenny krok po kroku

Zdjęcie - Zakwas pszenny krok po kroku - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

O wadach i zaletach wynikających z pieczenia na domowym zakwasie będziemy jeszcze pisać. Dzisiaj natomiast chciałam zaprezentować Wam przepis na wykonanie zakwasu. Na początek wybrałam zakwas pszenny, ponieważ w odróżnieniu od zakwasu tradycyjnego (na bazie mąki żytniej) wydaje się łatwiejszy. Uznałam, że będzie on dobrym wprowadzeniem w przygodę z wypiekami na bazie zakwasu. Mam nadzieję, że wskazówki krok po kroku sprawią, że wyrób domowego zakwasu stanie się dla Was mniej kłopotliwy.

Przyznam szczerze, że dla mnie początkowo myśl o domowym zakwasie także budziła przerażenie. Kiedy jednak zabrałam się za jego hodowlę uznałam, że bałam się go niepotrzebnie :)

Zakwas otrzymujemy z połączenia jedynie mąki i wody. W przypadku zakwasu pszennego wybieramy mąkę pszenną razową, typ 2000. Kiedy zakwas dojrzewa, zaczynają się w nim rozwijać bakterie i drożdże. Po kilku dniach dokarmiania zakwasu odpowiednią ilością maki i wody, otrzymujemy naturalny konserwant domowego pieczywa, dzięki któremu nasz chleb pięknie rośnie i wspaniale smakuje.

Produkcja zakwasu pszennego trwa 4 dni. Najważniejsze jest trzymanie go w cieple oraz dokładne mieszanie (najlepiej drewnianą łyżką lub patyczkiem) oraz dokarmianie. Po 4 dniach możemy już zacząć piec!

Jak wykonać zakwas pszenny?

Dzień 1.

Godzina 9:00*

Do szklanego naczynia wsypujemy 150 g mąki pszennej razowej (zdjęcie numer 1, krok 1). Dolewamy stopniowo 250 ml letniej wody i mieszamy drewnianym patyczkiem. Mieszanka ma mieć konsystencję ciasta naleśnikowego. Woda powinna mieć temperaturę 37-40 stopni (zdjęcie numer 1, krok 2). Naczynie przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce. Zimą można je postawić w pobliżu rozgrzanego kaloryfera. Jeśli w Waszym domu nie ma ciepłego miejsca to można wykorzystać piekarnik.

W takiej sytuacji piekarnik rozgrzewamy przez kilka minut do temperatury 50 stopni. Wkładamy słoik, zamykamy piekarnik i go wyłączamy, pozostawiając zapalone światełko. Dzięki temu przez pierwsze godzin zakwas będzie miał odpowiednie ciepło. Czynność z nagrzewaniem piekarnika po kilku godzinach można powtórzyć.

*Przykładowa godzina

Zdjęcie - Zakwas pszenny krok po kroku - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Dzień 2.

Godzina 9:00

Do naszego zakwasu (Zdjęcie numer 2, krok 3) dodajemy 100 g mąki pszennej razowej oraz 100 ml letniej wody. Dokładnie mieszamy, aby nie powstały grudki i przykrywamy ściereczką. Ponownie stawiamy w ciepłym miejscu, lecz tym razem na 12 godzin.

Godzina 21:00

Po 12 godzinach za pomocą drewnianego patyczka mieszamy zakwas i stawiamy go w ciepłym miejscu na 12 godzin.

Zdjęcie - Zakwas pszenny krok po kroku - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Dzień 3.

Godzina 9:00

Na powierzchni zakwasu powinny pojawić się liczne pęcherzyki (Zdjęcie numer 3, krok 4). To dobra oznaka.

Dodajemy kolejne 100 g mąki pszennej razowej oraz 100 ml letniej wody (Zdjęcie numer 3, krok 5), mieszamy. Stawiamy w ciepłym miejscu na 24 godziny.

Dzień 4.

Godzina 9:00

Zakwas jest wreszcie gotowy! Aby mieć pewność, czy wyszedł jak należy można go powąchać, będzie miał charakterystyczny kwaskowaty zapach.

Zakwas jest gotowy do użycia. Do nowego szklanego naczynia warto odłożyć 3 łyżki zakwasu i trzymać w lodówce.

Jak zrobić nowy zaczyn?

Do odłożonego zakwasu dodajemy wieczorem 100 g mąki pszennej razowej oraz 100 ml letniej wody. Następnego dnia zakwas będzie przygotowany do kolejnych wypieków.

Przepisy z tych kategorii

Chleb z ziarnami na jednodniowym zakwasie
1

Chleb z ziarnami na jednodniow…

Bożena Bożena
Moje domowe kucharzenie

Chleb pszenno-żytni na zakwasie z nasionami konopi siewnej
1

Chleb pszenno-żytni na zakwasi…

Gosia17 Gosia17
Wędrówki po kuchni

Chleb z płaskurki
1

Chleb z płaskurki

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Bułki fitness na zakwasie
1

Bułki fitness na zakwasie

AZgotuj! AZgotuj!
AZgotuj

Chleb z ziarnami

Chleb z ziarnami

Bożena Bożena
Moje domowe kucharzenie

Bułki orkiszowe

Bułki orkiszowe

Posmakujto! Posmakujto!
Posmakujto!