Zakwas buraczany na barszcz
Czerwony barszcz to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Przepisów jest wiele, ja sama przyrządzam go na różne sposoby, ale jednym z najprostszych i najlepszych baz pod tę zupę jest właśnie zakwas z buraczków. Idealny do przygotowania wigilijnego barszczu lub do picia jako bomba witaminowa. Smaczny, zdrowy i o pięknym głębokim, purpurowym kolorze.
Tak jak większość zakwasów, jego przygotowanie nie wymaga wiele pracy, wystarczy tylko zalać i w zasadzie zapomnieć na kilka dni. Zakwas świetnie się przechowuje, dlatego z powodzeniem można przygotować go wcześniej, najlepiej właśnie teraz, niż potem martwić się, czy wystarczy mu czasu na ukiśnięcie. Według wielu przepisów, do przygotowania zakwasu potrzebna jest skórka chleba – ja nie sądzę, by była niezbędna i sama jej nie dodaję. Skórka lub kwas z ogórków przyspieszają jedynie fermentację, ale jeśli zakwas nastawia się wystarczająco wcześnie, można zrezygnować z tych składników.
Składniki:- 1kg czerwonych buraków (najlepiej drobnych, podłużnych)
- 1 łyżka soli
- 1l przegotowanej chłodnej wody
- 3-4 ziarna ziela angielskiego
- 2-3 liście laurowe
- 3-4 ząbki czosnku
Przygotowanie:
- Buraki umyj i obierz ze skórki. Pokrój na mniejsze kawałki.
- Do dużego słoja lub kamionkowego naczynia włóż pokrojone buraki, dodaj ziele angielskie i liść laurowy oraz całe lub lekko zmiażdżone ząbki czosnku.
- W wodzie rozpuść sól i tak przygotowaną solanką zalej buraki tak, by były całkowicie zakryte.
- Przykryj zakwas niezbyt szczelnie i odstaw słój w temperaturze pokojowej na około 4-5 dni.
- Po upływie tego czasu spróbuj zakwasu. Powinien być lekko kwaśny. W razie konieczności odstaw na kolejne 1-2 dni do uzyskania odpowiedniej mocy.
- Czasami na tworzącym się zakwasie powstaje piana. Można ją usunąć, ale nie jest to konieczne.
- Gotowy zakwas przelej do butelki lub słoja i przechowuj w lodówce.
- Użyj jako bazę do barszczu lub jako napój.
Smacznego!