Uszka z grzybami
Uszka i barszcz - najlepszy duet. Pierwszy i najważniejszy podczas wigilijnej kolacji. Uwielbiam smak barszczu na kwasie buraczanym i grzybowe nadzienie. Tak bardzo kojarzą mi się ze świętami i czasami dzieciństwa.
W moim rodzinnym domu farsz przygotowywany był wyłącznie z suszonych grzybów z dodatkiem podsmażonej cebulki. Specjalnie na wigilię osobno były suszone prawdziwki, a nadzienie miało niezwykle intensywny smak, który uwielbiałam. Uszka zawsze klejone były z malutkich, wyciętych literatką kółeczek. Były malutkie i takie piękne.
Moja pierwsza wigilia poza domem - u moich teściów. To był trudny dzień, który przypominał, że dorosłość to godzenie się na kompromisy. Święta w obcym jeszcze wtedy dla mnie domu, z dala od najbliższych. Inne przyzwyczajenia oraz obyczaje bardzo uwidaczniały się podczas tego ważnego dnia. Pamiętam jak brakowało mi obecności rodziny i wspólnych przygotowań.
Kiedy wspólnie przygotowywaliśmy uszka, nie mogłam zrozumieć dlaczego muszą być dwa razy większe niż te, do których byłam przyzwyczajona. No i ten farsz... Niby z grzybów - dobrych grzybów z milickich lasów, a jakiś taki niegrzybowy. Tajemnica kryła się w składniku, dodawanym prócz farszu i podsmażonej cebulki - ugotowanym ziemniaku. Nie zmienia on smaku, ale powoduje zmniejszenie intensywności grzybowego aromatu. Kiedy spędzaliśmy kolejne święta w moim domu, okazało się, że mojemu mężowi zdecydowanie mniej smakowały "nasze" uszka.
Po dwudziestu latach małżeństwa, tegoroczna rozmowa z moją mamą na temat przygotowań wigilijnych. Mama: " Do farszu na uszka dodaj trochę gotowanego ziemniaka, będzie lepszy." Ja: "Mamo, ale to ja przytargałam ten pomysł do domu..."
Uszka i barszcz... po czątek kolacji wigilijnej
SKŁADNIKI NA FARSZ:
- 3 szklanki suszonych grzybów
- 1 cebula
- 3 łyżki oleju
- sól, pieprz do smaku
- Grzyby zalej wodą, zagotuj i pozostaw na kilka godzin (razem z wodą).
- Grzyby odsącz (nie wylewaj wody) i drobno posiekaj. Możesz też zmielić je w maszynce.
- Cebulę pokrój w drobną kostkę, oprósz solą i podsmaż na oleju.
- Do cebuli dodaj grzyby, smaż na wolnym ogniu, podlewając wodą, w której moczyły się grzyby.
- Farsz porządnie dopraw solą oraz pieprzem, wystudź.
- w wersji z ziemniakiem - do takiej porcji dodaj jednego (średniej wielkości) ugotowanego ziemniaka
- w wersji ekonomicznej (gdy masz za mało suszonych grzybów) - dodaj drobno posiekane, podsmażone pieczarki
CIASTO:
- 2 szklanki mąki pszennej
- ok. 170 ml gorącej wody
- Wyrób gładkie ciasto jak na pierogi.
- Porcję ciasta rozwałkuj na podsypanej mąką stolnicy, wycinaj małe kółeczka i nakładaj farsz. Złóż na pół i dokładnie sklej brzegi. Końcówki sklejaj razem owijając uszko wokół palca
- Uszka gotuj w osolonym wrzątku. Wyciągaj łyżką cedzakową chwilę po wypłynięciu.
Uszka... im mniejsze, tym lepsze