Tort z owocami w galaretce

Tort z owocami w galaretce znany jako jelly fruit cake swego czasu święcił triumfy w Internecie. Postanowiłem go ostatnio upiec na specjalną okazję i przy okazji podzielić się z Wami moim przepisem na to popularne ciasto, które za sprawą owoców ukrytych w przeźroczystej galaretce prezentuje się naprawdę wyjątkowo!
Taki tort z owocami w galaretce możecie przygotować na wiele różnych sposobów, ukrywając między biszkoptem różne kremy, chrupki, żelki czy też świeże owoce. Możliwości jest naprawdę wiele, więc możecie dostosować przepis pod swój własny gust oraz pomysł. Cały efekt tkwi tutaj jednak w wyjątkowej, acz banalnie prostej dekoracji z galaretki, w której zatapiamy lubione sezonowe owoce.
Ja postawiłem tutaj na dość prosty pomysł i przełożyłem maślany biszkopt genueński bitą śmietaną z dodatkiem wanilii. Dodatkowo jeden biszkoptowy blat posmarowałem domową konfiturą morelową, której zrobiłem nieco za dużo do innego deseru. Możecie jednak postawić na inne ulubione sezonowe owoce. Sam biszkopt możecie podzielić według preferencji na 2 lub 3 blaty. U mnie wizja tego tortu dość dynamicznie się zmieniała w trakcie i zrobiłem dwa grube biszkopty, wycinając w jednym dodatkowy otwór na ukrycie galaretki z malinami. Jednakże w przepisie poniżej pominąłem ten element, bo później wydał mi się zbędny. 🙂
Tort po złożeniu pokryłem dość grubą warstwą kremu maślanego na bazie białej czekolady. Ten rodzaj tynku jest bardzo istotny, gdyż chroni wnętrze tortu przed nasączeniem płynną galaretką. Dodatkowo umożliwia on bezproblemowe przyklejenie owoców, które dobrze będą się trzymały przed zalaniem galaretką. Możecie jednak użyć innego kremu maślanego, np. na bezie szwajcarskiej, który również jest stabilny i dobrze się z nim pracuje. Jednakże krem na bazie białej czekolady ma jeden plus – szybko tężeje i na pewno utrzyma ciężar owoców na boku tortu.
Finalnie tort zalałem galaretką krystaliczną, która tworzy cały efekt tego ciasta. Tutaj garść uwag i podpowiedzi, jak zrobić to sprawnie i bez rozlania jej na połowę kuchni. 😉 Po udekorowaniu tort umieszczamy w nieco większej tortownicy, niż piekliśmy biszkopt (o ok. 4 cm). Ja polecam użyć do tego celu wysoki na 8-10 cm regulowany rant, dzięki czemu można bez problemu dopasować średnicę. Przed położeniem tortu spód blaszki lub podkład do tortu koniecznie zabezpieczcie ją folią spożywczą. Najlepiej tak, aby po umieszczeniu rantu wychodziła ona na zewnątrz, zabezpieczając boki u podstawy. Przyklejamy ją do zewnętrznych boków formy po umieszczeniu tortu w środku. Można się tutaj dodatkowo wspomóc taśmą klejącą, aby na pewno nic się nie wylało. Boki rantu lub blaszki od wewnątrz koniecznie pokrywamy folią rantową, dzięki temu bez problemu wyjmiemy tort i będzie miał on równy brzeg. Nie polecam tutaj folii spożywczej, gdyż warstwa galaretki wyjdzie pofałdowana.
Gdy galaretka zacznie już tężeć (należy uchwycić moment, kiedy zaczyna robić się gęsta, ale nadal jest płynna) zalewamy nią tort. Najlepiej zrobić to etapami. Na początku wlejcie odrobinę galaretki dookoła, aby pokryć tylko spód ciasta i poczekajcie, aż stężeje. Dzięki temu istnieje mniejsza szansa, że galaretka wyleje się na zewnątrz. Jeśli w międzyczasie reszta galaretki zbyt mocno stężeje, to można ją krótko podgrzać w mikrofali lub garnku, aby znów stała się lekko płynna. Gdy wlejecie już całą, to ciasto umieszczamy w lodówce na minimum 8 godzin, a dopiero potem delikatnie zdejmujemy wszystkie zabezpieczenia.
Ufff… Mam nadzieję, że udało mi się w miarę dokładnie opisać, jak zrobić taki efektowny tort z owocami w galaretce, który możecie przygotować na wyjątkową okazję. W środku lata z pewnością będzie on strzałem w dziesiątkę! 🙂
Składniki na tort z owocami w galaretce:
Biszkopt genueński:
- 5 dużych jajek (rozmiar L)
- 150 g cukru
- 150 g mąki pszennej
- 35 g masła
Konfitura morelowa*:
- 300 g moreli (można użyć także odsączonych moreli z syropu, wtedy pomiń cukier)
- 60 g cukru
- 15 ml wody
- 5 g pektyny
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Bita śmietana:
- 500 ml śmietany kremówki 30-36%
- 2 łyżki cukru pudru z prawdziwą wanilią
Tynk z białej czekolady:
- 300 g białej czekolady
- 50 ml śmietany kremówki 30-36%
- 200 g miękkiego masła
Dodatkowo:
- ok. 1-1,5 kg ulubionych sezonowych owoców
- 4 galaretki krystaliczne (każda na 500 ml wody)
- 1,3 l wody
Jak przygotowac tort z owocami w galaretce?
Biszkopt genueński
- Jajka w temperaturze pokojowej przełóż do dzieży miksera. Wsyp cukier i ubijaj przez ok. 8-10 minut, aż powstanie gęsta puszysta piana.
- W 3 turach dodaj przesianą mąkę i delikatnie całość mieszaj szpatułką.
- Kolejno dodaj roztopione i przestudzone masło. Delikatnie całość wymieszaj.
- Ciasto przełóż do tortownicy o średnicy 20 cm pokrytej od spodu papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 160ºC. Piecz przez 45 minut.
- Odstaw do wystudzenia. Następnie biszkopt odkrój delikatnie od rantu i zdejmij papier do pieczenia. Podziel na 2 lub 3 równe blaty.
Konfitura morelowa
- Morele przekrój na połówki i pozbaw pestek (możesz je również wcześniej sparzyć wrzątkiem i obrać ze skórki). Owoce pokrój w niedużą kostkę i przełóż do rondelka.
- Morele zasyp cukrem i gotuj na małym ogniu przez około 15-20 minut, aż owoce zmiękną, a znaczna część płynu odparuje. Następnie dodaj sok z cytryny i zmiksuj je blenderem na gładko. (Morele z syropu po prostu odsącz, zmiksuj i podgrzej).
- Pektynę rozrób w 15 ml zimnej wody i dodaj do zmiksowanych moreli. Energicznie całość wymieszaj (możesz także krótko zmiksować) i podgrzej jeszcze przez kilka minut, aż konfitura zacznie żelować. Odstaw do przestudzenia.
Bita śmietana
- Schłodzoną śmietanę kremówkę ubij na sztywno wraz z cukrem pudrem.
Tynk z białej czekolady
- Czekoladę drobno posiekaj i przełóż do salaterki. Wlej śmietanę kremówkę. Miskę wstaw na kąpiel wodną (garnek z gotującą się wodą) i podgrzewaj, często mieszając, aż czekolada się roztopi. Odstaw do wystudzenia do temperatury pokojowej.
- W dzieży miksera ubij masło (w temperaturze pokojowej) na puch. Stopniowo łyżka po łyżce dodawaj roztopioną białą czekoladę, nie przerywając miksowania. Po dodaniu całej czekolady masę ubijaj jeszcze przez 3-5 minut, aż będzie gładka i niemalże biała.
Składanie tortu
- Blaty biszkoptowe przełóż naprzemiennie konfiturą morelową i bitą śmietaną. Ostatni blat zostaw bez dodatków.
- Wierzch oraz boki tortu cienką warstwą tynku z białej czekolady. Wyrównaj szpatułką i wstaw do lodówki do stężenia (na ok. 30 minut).
- Tort posmaruj drugą, grubszą warstwą tynku. Wierzch oraz boki ciasta ozdób owocami, przyklejając je na krem maślano-czekoladowy. Tort wstaw do lodówki na kolejne pół godziny (lub dłużej), aby owoce utrzymały się na wierzchu i bokach ciasta przed zalaniem galaretką. (Ten etap można przygotować bezpośrednio na spodzie formy lub podkładce do tortów, aby uniknąć przenoszenia ciasta).
- W międzyczasie galaretkę rozprowadź we wrzątku (1,3 l na 4 galaretki) i odstaw do wystudzenia, a następnie wstaw do lodówki na 30-45 minut.
- Przygotuj tortownicę lub rant regulowany o średnicy 4 cm większej niż ten, w którym piekł się biszkopt, czyli ok. 24 cm i wysoki na 8-10 cm. Po nałożeniu brzeg formy nie powinien dotykać owoców. Spód zabezpiecz folią spożywczą, a boki folią rantową. Jeśli używasz rantu regulowanego, to ułóż go na podkładce do tortu. Folię spożywczą najlepiej nałożyć tak, aby wychodziła na zewnątrz i można było przykleić ją do boków rantu.
- Ciasto przełóż delikatnie na podkładkę/spód blaszki, nałóż rant i zabezpiecz całość, jak napisałem powyżej. Następnie tort zalej częścią tężejącej galaretki (powinna już zgęstnieć, ale nadal być płynna). Polecam nie wlewać od razu całej, tylko zalać podstawę ciasta, która będzie chronić przed wylaniem się reszty na zewnątrz. Ciasto wstaw ponownie do lodówki na 30-45 minut, aby galaretka na spodzie stężała.
- Kolejno wlej pozostałą galaretkę, zalewając ciasto nieco ponad wierzch lub do brzegu rantu. Tort wstaw do lodówki na minimum 8 godzin.
- Gdy galaretka już stężeje, ciasto wyjmij z formy lub rantu i delikatnym ruchem zdejmij folię rantową. Tort przełóż na paterę i podawaj.
UWAGI
*Można zastąpić dowolnymi innymi sezonowymi owocami.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square