Tepache – meksykański napój z fermentowanych skórek ananasa

Tepache – meksykański napój z fermentowanych skórek ananasa

 

Tepache to jeden z najpopularniejszych meksykańskich napojów, obok atoles, aguas frescas, michelady, horchaty czy pulque. Po raz pierwszy spróbowałem go w Molino El Pujol w Mieście Meksyk i od razu pokochałem ten smak – lekko słodki, lekko kwaśny i wspaniale orzeźwiający. To taka meksykańska kombucha przygotowana z fermentowanych skórek ananasa. Dodatkowo to świetny przepis w duchu no waste, bo kto by pomyślał, że obierki z ananasa mogą się jeszcze do czegoś przydać? Dlatego nie wyrzucajcie ich po obraniu, tylko przygotujcie tepache!

Historia tego napoju narodziła się jeszcze w czasach Azteków, jednakże wtedy przygotowywano go z kukurydzy. Z nahuatl: tepiatl oznacza kukurydzę, atl zaś wodę. Mimo że współcześnie napój ten jest produkowany z ananasa, to swoją nazwę zachował po dziś dzień. Oryginalnie fermentuje się go w beczkach zwanych tepacheras, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować go w domu w słoiku lub dzbanku.

Bazą tepache są wspomniane skórki z ananasa, które zalewa się wodą z cukrem. Zwykle do tego celu wykorzystuje się piloncillo – specjalny rodzaj cukru trzcinowego z melasą, formowany w stożki. Jednakże nada się również zwykły cukier, najlepiej brązowy. Ponadto napój aromatyzuje się cynamonem, goździkami, anyżem, pieprzem, imbirem, czy chile ancho. Jednakże te dodatki nie są konieczne. Osobiście polecam nie rezygnować z cynamonu, który nadaje tepache wyjątkowy smak i aromat. Napój odstawia się następnie na 3 dni w temperaturze pokojowej do krótkiej fermentacji, a następnie odcedza i podaje schłodzony. W tej formie można go przechowywać w lodówce przez około tydzień. Tepache można również wykorzystać jako bazę do koktajli, świetnie smakuje z rumem, czy sokiem z limonki.

Mój przepis na tepache bazuje na recepturze z książki Ciudad de México autorstwa Edson Díaz-Fuentes. Jednakże znacząco zmniejszyłem ilość cukru, która była moim zdaniem mocno przesadzona. Spróbujcie koniecznie, bo to idealny napój na lato! W dodatku bardzo zdrowy, gdyż jest naturalnym źródłem probiotyków. 😉

Zdjęcie - Tepache – meksykański napój z fermentowanych skórek ananasa - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Tepache – meksykański napój z fermentowanych skórek ananasa

Ilość porcji: 6
Czas przygotowania: 10 minut

Składniki na Tepache:

  • skórka z 1 dojrzałego ananasa*
  • 1,5 l wody
  • 1 piloncillo lub 75 g cukru trzcinowego
  • 1 laska cynamonu
  • 1 gwiazda anyżu (opcjonalnie)
  • 3 goździki (opcjonalnie)
  • 3 ziarenka pieprzu (opcjonalnie)
  • 2 plasterki imbiru (opcjonalnie)
  • 1 chile ancho (opcjonalnie, ja pominąłem)

Jak przygotować Tepache?

  1. Ananasa przed użyciem porządnie wyszoruj pod bieżącą wodą, odkrój pióropusz oraz podstawę i obierz. Skórę zostaw, zaś miąższ owocu zjedź lub wykorzystaj do innego przepisu, np. tacos al pastor
  2. Wodę zagotuj i przelej do 2 l słoika lub dzbanka. Wrzuć pokruszone w moździerzu piloncillo lub cukier trzcinowy i dokładnie go rozpuść. Dodaj wszystkie przyprawy (obowiązkowo cynamon, resztę wg własnych preferencji, chile ancho pozbaw pestek przed użyciem). 
  3. Wodę odstaw do wystudzenia, a następnie wrzuć skórki z ananasa (powinny znajdować się one całkowicie pod lustrem wody, jeśli to niemożliwe, to obciąż je czymś od góry, np. drewnianą łyżką lub szklanym spodkiem). Słoik lub dzbanek przykryj gazą (ja użyłem korka) i odstaw na 3 dni w temperaturze pokojowej (23-25°C) do fermentacji. Pod 2 dniach zacznie zbierać się piana, usuń ją z wierzchu.
  4. Po 3 dniach tepache przecedź przez sitko i wstaw do lodówki do schłodzenia. Można je tak przechowywać przez ok. tydzień. Podawaj z lodem i opcjonalnie z limonką. Można je także wykorzystać do koktajli, np. na bazie rumu.

UWAGI

*Skórka użyta do tepache nie może być całkiem zielona. Powinna mieć bardziej żółty odcień i być miękka.

Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis?Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_squareZdjęcie - Tepache – meksykański napój z fermentowanych skórek ananasa - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów