Sok jabłkowy z wyciskarki na zimę

Sok jabłkowy z wyciskarki  na zimę



Zdjęcie - Sok jabłkowy z wyciskarki  na zimę - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
"Wczorajsza wyprawa na targ skończyła się przytarganym do domu koszem pełnym dojrzałych, soczystych jabłek. A są one w tym roku wyjątkowo słodkie. Idealne wręcz by zamknąć je w słoiki lub butelki. Jabłka na szarlotkę mam już zrobione, teraz przyszła pora na soki. Niespodziewane mrozy, które się pojawiły na początku października zmusiły ogrodników do wcześniejszych zbiorów. Jest zatem w czym wybierać. Zazwyczaj najpierw przechadzam się między straganami i sprawdzam co gdzie i za ile. Mam też swoich ulubionych ogrodników, u których regularnie się zaopatruję w świeże owoce.
Na przetwory wybieram owoce raczej mniej atrakcyjne, małe i niepozorne. Czasem zdarzaj się wśród nich robaczywe z lekkimi plamkami. Nie wyglądają pięknie i zazwyczaj wszyscy je omijają. Mam jednak pewność, że nie wylano na nie hektolitrów sztucznych nawozów, pestycydów, nabłyszczaczy, środków przeciw pleśniowych itp. Jest jednak pewien warunek. Nie mogą być nadpsute ani silnie porażone przez choroby. Tym razem poszukiwałam jabłek na sok. One dodatkowo nie mogą pochodzić ze spadów i mieć kontaktu z ziemią, gdyż zniszczenie niektórych bakterii w tym procesie byłoby nie możliwe.
Zdjęcie - Sok jabłkowy z wyciskarki  na zimę - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Najlepsze odmiany na sok to odmiany deserowe takie jak : Jonagold - Odmiana pochodząca ze Stanów Zjednoczonych otrzymana w 1943 roku dzięki skrzyżowaniu Jonathana i GoldenDelicious. Ma duże stożkowato-kuliste, czasem nieregularne, przy kielichu lekko żebrowane owoce. Ich skórka jest gładka, zielonkawo-żółta, z czerwonym rumieńcem. Miąższ żółty, gruboziarnisty, ścisły, o bardzo korzystnym stosunku kwasów do cukrów, aromatyczny. Posiada wysokie walory smakowe.
Champion - Czeska odmiana wyselekcjonowana w 1970 roku w miejscowości Střižovice z krzyżówki odmian Golden Delicious i Koksa Pomarańczowa. Ma duże kulisto-stożkowate owoce, lekko żebrowane przy kielichu. Skórka gładka zielonkawożółta pokryta w ponad połowie rozmyto-paskowanym rumieńcem o koralowo-czerwonym zabarwieniu. Miąższ bardzo smaczny, soczysty i słodki, delikatnie kwaskowaty i aromatyczny.
Golden Delicious - Odmiana wyselekcjonowana w USA w roku 1890 w Hrabstwie Clay w Wirginii Zachodniej. Owoce średniej, wyrównanej wielkości, o kształcie kulisto-stożkowatym, z lekkim żebrowaniem na powierzchni bocznej. Skórka lekko błyszcząca, zielonkawożółta lub żółta, niekiedy z delikatnym, rozmytym, pomarańczowoczerwonym rumieńcem. Miąższ Bardzo smaczny. Soczysty, kruchy, winno-słodki i aromatyczny.
Gala - Nowozelandzka odmiana jabłoni otrzymana w 1934 roku z mieszańców Kidd’s Orange Red (Red Delicious x Cox Orange) i odmiany Golden Delicious. Owoc mały lub średniej wielkości, kulistostożkowaty i stożkowaty, żebrowany przy kielichu. Skórka gładka pokryta jaskrawoczerwonym, paskowano-marmurkowym rumieńcem. Miąższ kremowy, drobnoziarnisty, soczysty, kruchy, słodki i bardzo smaczny. Małe gniazdo nasienne.
Zdjęcie - Sok jabłkowy z wyciskarki  na zimę - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Zdecydowałam się na dwie odmiany: Gala i Champion. Jabłka były małe i niepozorne, ale zdrowe i w dodatku w dobrej cenie – złotówka za kilogram. Gala jest może trochę mniej wydajna, ale bardzo słodka. Doskonała do dosładzania innych odmian, bardziej kwaśnych. Do ich przygotowania użyłam wyciskarki ślimakowej. Zrobiłam kilka wersji: samą Galę, sam Champion, mieszankę obu i Galę z dodatkiem marchewki i pomarańczy. Wszystkie soki wyszły przepyszne i nie wymagały dosładzania cukrem. Naturalnie mętne z dużą zawartością błonnika, mnóstwem witamin i minerałów. Jabłka przeciskałam porcjami. Jedna porcja to było pięć kilogramów. Otrzymywałam z niej średnio około dwóch litrów gotowego soku. Soki można oczywiście przygotować z innych odmian. Ja do bieżącego spożycia wyciskałam również z takich odmian jak Celesta, Ligol czy Gloster".
Zdjęcie - Sok jabłkowy z wyciskarki  na zimę - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Sok jabłkowy na zimę
Wszystkie naczynia i przybory używane w trakcie przygotowania soku powinny być wcześniej wyparzone.
Jabłka dokładnie wyszorować miękką szczoteczką lub gąbką. Usunąć gniazda nasienne (ewentualnie obrać) i pokroić na kawałki dostosowane do wielkości otworu wsypowego wyciskarki. Kawałki jabłek przepuścić przez wyciskarkę. Przy dużej ilości owoców może się okazać konieczne umycie sita. Ja jednorazowo wyciskałam 5kg jabłek i nie było takiej potrzeby. Wszystko zależy od urządzenia. Otrzymany sok przelać do dużego szklanego słoja i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie zebrać łyżką powstałą na powierzchni pianę i przelać sok do przygotowanych butelek. Mocno zakręcić. Wstawić do garnka wyłożonego ściereczką. Wlać tyle wody by sięgała do 3/4 wysokości butelek. Pasteryzować 20 minut. Wyjąć z garnka, przykryć kocykiem i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Sok jest naturalnie mętny, a stopień zmętnienia zależy od dojrzałości owoców. Z twardych jabłek sok będzie bardziej klarowny, z dojrzałych mniej.
W procesie wyciskanie soku powstaje sporo wytłoczyn, które też można jeszcze zagospodarować w zależności od tego czy jabłka przed wyciskaniem obieramy czy też nie. Ja najczęściej robię z nich marmoladę, ocet winny i dodaję do ciasteczek. Ale o tym w następnych postach.
Aronia

Kategorie przepisów