Seleryba po grecku z pastą gochujang
Ryba po grecku to chyba jedno z najsłynniejszych polskich wigilijnych dań, które musi się znaleźć na świątecznym stole wśród 12 tradycyjnych potraw. Mimo że nie jest to zbyt wyszukany przepis i wydaje się być już trochę passé, to sam również nie wyobrażam sobie bez niej tej uroczystej kolacji. Chociaż tak naprawdę wcale nie na rybie mi zależy, tylko na tych pysznych korzeniowych warzywach, lekko słodkich od długiego smażenia i delikatnie kwaśnych od pomidorowego koncentratu. Dlatego idąc za ciosem, rezygnuję często z ryby i wymieniam go na selera ugotowanego w warzywnym bulionie z dodatkiem glonów nori, które nadają delikatnie morskiego smaku. Wprawdzie taka seleryba po grecku nie jest niczym nowym, bo od lat cieszy się ogromną popularnością za sprawą wegańskiej królowej Marty Dymek, ale dzisiaj chciałem się z Wami podzielić nieco podrasowanym przepisem na nią.
Moja seleryba po grecku bazuje na klasycznym polskim przepisie, w którym do podsmażonych warzyw – marchwi, pietruszki, selera i pora dodajemy koncentrat pomidorowy. Jednakże, aby dodać daniu więcej smaku, postanowiłem je podkręcić pikantną koreańską pastą z papryczek chili – gochujang. Jeśli śledzicie mnie już od jakiegoś czasu, to pewnie wiecie, że mam fioła na jej punkcie i dodaję ją wszędzie, gdzie to tylko możliwe. 😉 Ale to szaleństwo ma swój powód, bowiem gochujang sprawia, że dania zyskują intensywnego czerwonego koloru, głębokiego smaku umami, delikatnej słodyczy i oczywiście pikanterii płynącej z papryczek gochugaru. Moim zdaniem to wprost idealny dodatek do już trochę oklepanych warzyw po grecku, który wznosi je na zupełnie nowy poziom. Dlatego jeśli lubicie ostrzejsze smaki, to jestem wprost przekonany, że seleryba po grecku w takim wydaniu Wam posmakuje bardziej niż oryginał. 🙂
PS. Jeśli seler z glonami nori Was nie przekonuje i nadal chcecie zostać przy klasycznym smażonym dorszu, to również polecam przygotować warzywa w analogiczny sposób. Będzie bardzo smakowicie!
Seleryba po grecku
lość porcji: 8
Czas przygotowania: 30 minut Czas gotowania: 40 minut 40 minut
Składniki na selerybę po grecku z pastą gochujang:
Seleryba:
- 1 duży seler (przynajmniej 500 g)
- 1,5 l warzywnego bulionu (może być z dobrej kostki)
- 2 łyżki sosu sojowego
- 3-4 arkusze glonów nori
- 2 liście laurowe
- 4 ziela angielskie
- kilka łyżek mąki pszennej (może być również ryżowa)
- olej do smażenia
Warzywa po grecku:
- 2 duże cebule
- 1 por (biała część)
- 5-6 marchewek (ok. 500 g)
- 2-3 pietruszki (ok. 200 g)
- 1 mały seler (ok. 200 g)
- 1 słoiczek koncentratu pomidorowego (ok. 80 g)
- 2 listki laurowe
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- ½ łyżeczki mielonego cynamonu
- 1-2 łyżki pasty gochujang (w zależności od preferowanego stopnia ostrości)
- 100-200 ml bulionu po gotowaniu selera lub wody
- olej do smażenia (ok. 50 ml)
- czarny pieprz
- sól
Jak przygotowac selerybę po grecku z pastą gochujang?
Seleryba
- Seler obierz i pokrój na półksiężyce o grubości 1 cm.
- W garnku zagotuj bulion wraz z listkami laurowymi, zielem angielskim, sosem sojowym i 2 arkuszami nori.
- Wrzuć selera i gotuj do miękkości przez ok. 20-25 minut. Następnie odcedź i ostudź. Część bulionu możesz zostawić do podlania warzyw.
- Po przygotowaniu warzyw arkusz norki potnij na 2-3 cm paski i obłóż nimi selera. Obtocz go w mące i smaż na złoto w rozgrzanym oleju po ok. 2 minuty z każdej strony, aż stanie się chrupiący. Odsącz na papierowym ręczniku.
Warzywa po grecku
- Wszystkie warzywa obierz. Cebulę pokrój w piórka, pora w plasterki, zaś marchew, pietruszkę i seler zetrzyj na grubych oczkach tarki.
- Na dużej patelni rozgrzej olej i wrzuć listki laurowe, ziele angielskie oraz cebulę. Zeszklij ją na złoto. Następnie wrzuć pora i smaż przez kolejne kilka minut.
- Wrzuć starte warzywa i całość duś przez 10-15 minut, aż zmiękną i nabiorą słodyczy.
- Dodaj cynamon, pastę gochujang oraz koncentrat pomidorowy i wlej 100 ml bulionu. Całość duś przez kilka minut. Jeśli warzywa są zbyt gęste, dolej więcej bulionu. Dopraw solą oraz pieprzem do smaku.
- Gotowe warzywa ułóż w naczyniu lub na półmisku, a na wierzch ułóż usmażoną selerybę. Podawaj od razu na ciepło lub kolejnego dnia po schłodzeniu.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square