Sałatka szwedzka babci Heleny

Sałatka szwedzka babci Heleny

Zdjęcie - Sałatka szwedzka babci Heleny - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Sałatka szwedzka babci Heleny - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Sałatka szwedzka babci Heleny - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Sałatka szwedzka babci Heleny - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Sałatka szwedzka babci Heleny - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Sałatka szwedzka babci Heleny - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Sałatka szwedzka babci Heleny - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiSkładniki

  • ok. 1,2 kg marchewki
  • 4 kg ogórków gruntowych
  • sól
  • Zalewa: 6 szklanek wody, 4 szklanki cukru, 4 szklanki octu
  • ziele angielskie, pieprz czarny, ziarna gorczycy
  • olej Kujawski rzepakowy tłoczony na zimno

Przygotowanie Przygotuj potrzebną ilość wyparzonych słoików i zakrętek. Do każdego słoika wrzuć kilka ziarenek gorczycy, 1 - 2 ziarna ziela angielskiego oraz 1 - 2 ziarna czarnego pieprzu. Składniki zalewy wymieszaj i zagotuj. Obraną marchew pokrój w plasterki (jeśli marchewka jest młoda możesz tylko bardzo dokładnie ją wyszorować i nie obierać). Ogórki umyj i pokrój w plastry ze skórką. Zasyp solą i zalej wodą. Odstaw na ok. 20 - 30 minut. Po tym czasie wodę odlej, a ogórki wymieszaj z marchewką, wrzuć do zalewy i gotuj ok. 3 - 4 minuty. Gorącą sałatkę nakładaj do słoików, zakręcaj i ustawiaj do góry dnem. Przykryj ściereczką i pozostaw do wystudzenia.

Zamiast zwykłego octu możesz użyć octu winnego albo jabłkowego, ale zmień wtedy proporcje i dodaj mniej wody, a więcej octu. Możesz też zmniejszyć ilość dodanego cukru, albo zamienić na inne słodzidło. Tylko, że wtedy to już będzie inna sałatka :-)

Smak sałatki podkreśli dobrej jakości olej, np. Kujawski rzepakowy tłoczony na zimno.

 

Historia przepisu z szuflady babci Heleny:

"To mój najstarszy przepis, ale pisany przeze mnie. Przepis babci. Babcia była świetna kucharką zawsze wołała mnie jak coś robiła żebym się uczyła, ale jak to młody człowiek nie zwracał uwagi na tak ważne rzeczy. Po pewnym czasie zaczęłam robić z babcia wspaniałe jedzonko i zapisywać jej przepisy. Ona to wszystko miała w głowie a ja teraz korzystam z jej przepisów. Babci już nie ma, ale smak i wspomnienia pozostały ze mną."

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie przepisów

Podobne przepisy