Polenta z pieczarkami i parmezanem
Polenta to idealny zimowy comfort food. Gęsta i sycąca kaszka kukurydziana ugotowana z odrobiną soli i masła smakuje znakomicie sama w sobie i nie potrzebuje zbyt wyszukanego towarzystwa. Dla mnie to taka wytrawna wersja kaszy manny, którą uwielbiam od dziecka i do dzisiaj lubię ugotować sobie miseczkę na leniwe śniadanie lub dla poprawy nastroju w ponury dzień. ? Dziwi mnie tylko dlaczego kasza kukurydziana nie zdobyła w Polsce nigdy większej popularności i raczej jest wykorzystywana głównie jako bezglutenowa alternatywa. Dlatego uważam, że czas najwyższy to zmienić i dzisiaj dzielę się z Wami prostym przepisem na polentę na bogato z pieczarkami i parmezanem!
Jednak zanim zaczniemy, przyda się lekkie wprowadzenie. Sama polenta to typowo włoska potrawa, którą przygotowuje się zwykle jako dodatek bądź bazę do różnych dań zamiast makaronu czy ziemniaków, jak zwykliśmy to robić w naszej kuchni. Włosi polentę gotują z kaszy lub mąki kukurydzianej (dawniej używano mąki kasztanowej) na wodzie z dodatkiem soli oraz często odrobiny oliwy z oliwek (chociaż ja preferuję masło). W wersjach na bogato dodają do niej czasami ser oraz różne przyprawy. Dla mnie właśnie najlepsza jest polenta z parmezanem, który świetnie podbija jej delikatny smak. Po przygotowaniu można ją podawać na gorąco lub umieścić w jakimś naczyniu celem schłodzenia i pokroić na porcje. Kaszka kukurydziana jednak zdobyła popularność nie tylko we Włoszech, lecz także na południowym wschodzie Europy, gdzie znana jest zwykle jako rumuńska mamałyga czy serbski i bułgarski kaczamak.
Polentę tak, jak wspomniałem, można przygotować z mąki bądź kaszki kukurydzianej. Z tej pierwszej danie będzie bardzo kremowe i delikatne, zaś z tej drugiej będą wyczuwane malutkie ziarenka. W tym przepisie wykorzystałem grubszą kaszę od polskiego producenta, jednakże jeśli planuję polentę kroić na kawałki to wolę tę pierwszą opcję. Włoska polenta jest często drobniejsza i ma jednorodne ziarenka. Występuje także w dwóch odmianach: tradycyjnej oraz instant. Tę pierwszą należy gotować przez około pół godziny, zaś instant jest gotowa zwykle po 5 minutach. Dlatego wybierając kaszę, warto zawsze spojrzeć na etykietę, aby wiedzieć, ile czasu należy ją gotować i ile wody należy użyć.
Moją polentę postanowiłem podać z podsmażonymi na maśle pieczarkami brunatnymi (gorąco polecam tę aromatyczną odmianę), przyprawiając je czosnkiem, odrobiną sosu sojowego, miodem oraz świeżo mielonym czarnym pieprzem. Zamiast sosu sojowego można użyć również octu balsamicznego, co często praktykuję w swojej kuchni. Dodatkowo gotowe danie posypałem jeszcze porcją parmezanu i ozdobiłem świeżym tymiankiem. Tak smakuje naprawdę znakomicie i zupełnie nie przypomina prostej chłopskiej potrawy, z której polenta się wywodzi. ?
Polenta z pieczarkami
Ilość porcji: 4
Czas przygotowania: 15 minut Czas gotowania: 35 minut 35 minut
SKŁADNIKI
Polenta:
- 1 szklanka zwykłej kaszki kukurydzianej lub włoskiej polenty (ok. 180 g)*
- ok. 4 szklanki wody (1 litr)
- 100 g Parmigiano Reggiano lub Grana Padano
- 30 g masła
- 1 łyżeczka soli
Pieczarki:
- 500 g pieczarek brunatnych
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki sosu sojowego lub octu balsamicznego
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżka masła
- świeżo mielony czarny pieprz
Dodatkowo:
- 50 g Parmigiano Reggiano lub Grana Padano do podania
- kilka gałązek tymianku do dekoracji.
PRZYGOTOWANIE
- Do garnka wlej wodę i dodaj sól. Doprowadź do wrzenia, a następnie wsyp kaszkę kukurydzianą. Zmniejsz ogień do minimum, garnek przykryj i całość gotuj 25-35 minut, aż polenta będzie miękka. Pamiętaj, aby pomieszać ją od czasu do czasu.
- Pieczarki oczyść i pokrój na ćwiartki bądź ósemki. Czosnek drobno posiekaj.
- Na patelni rozgrzej masło i wrzuć czosnek. Smaż przez moment, a następnie wrzuć pieczarki. Smaż je do złotego koloru. Kolejno wlej sos sojowy oraz miód i całość duś przez chwilę. Pieczarki przypraw czarnym pieprzem.
- Do ugotowanej polenty dodaj starty ser oraz masło i wszystko energicznie wymieszaj.
- Polentę wyłóż na talerze, na wierzch ułóż pieczarki, podlewając odrobiną sosu. Całość posyp parmezanem i ułóż gałązkę tymianku,
UWAGI
*Wybierając kaszę, warto zawsze spojrzeć na etykietę, aby wiedzieć, ile czasu należy ją gotować i ile wody należy użyć. Ja proporcje i czas gotowania dobrałem do kaszy kukurydzianej firmy Sante.