Pierogi a’la ruskie z dynią
Z deserami mi ostatnio nie po drodze. Nie, żebym zafundowała rodzince detoks cukrowy, zwyczajnie brakuje mi czasu na wypiekanie ciast chociaż bardzo to lubię. Potrzebuję wielkiego kopa motywacyjnego i może w końcu ten zator minie, bo brak czasu to chyba jedynie pusta wymówka.
Ale gotowanie idzie mi całkiem nieźle, na przykład zrobiłam pierogi… Na zamówienie, bo w przedszkolu podobno były „taaakie pyszniutkie”… I w zasadzie nie ważne, że do tej pory wszelkie kluchy i pierogi były tematem zakazanym. Pyszne i koniec. Kropka. Nie pertraktowałam więc i korzystając z okazji, nalepiłam z pół stołu. Niektórzy pewnie powiedzą, że się nie liczy, bo wykrawaczką, żadna tam koronkowa robota, ale na swoje usprawiedliwienie mam bolący palec i fakt, że pora obiadowa była tuż za rogiem. Ostatecznie liczy się to, że były pyszniutkie, jak w przedszkolu, chociaż troszkę inne, bo z dynią. Jak się okazuje, nawet klasyka lubi czasem małą odmianę – pierogi wyszły pyszne i zniknęły co do jednego! Składniki:(około 50sztuk)- 500g mąki pszennej (typ 500-550)
- 300g gorącej wody
- 1 łyżka oleju
- 300g ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków (np z poprzedniego dnia)
- 250g dyni np hokkaido
- 300g twarogu niemielonego
- 1/2 łyżeczki suszonego majeranku
- 1 cebula
- 2 łyżki oliwy
- sól, pieprz do smaku
- boczek lub wędzonka na okrasę/w wersji wegetariańskiej cebula
Przygotowanie krok po kroku:
- Cebulę pokrój w drobną kostkę.
- Dynię zetrzyj na tarce o grubych oczkach (hokkaido nie trzeba obierać, inne gatunki obierz ze skóry)
- Na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy, zeszklij cebulkę, a następnie dodaj dynię. Smaż do miękkości podlewając 1-2 razy niewielką ilością wody, by lepiej się ugotowała. odstaw by lekko przestygła.
- Mąkę przesiej do dużej miski lub na stolnicę. Stopniowo dolewaj gorącą wodę zarabiając ciasto. Dodaj łyżkę oleju. Wyrób dokładnie, zagniatając energicznie przez kilka minut aż stanie się gładkie i elastyczne. Zawiń w folię lub przykryj ściereczką i odstaw na 15 minut, by odpoczęło.
- Ziemniaki połącz z twarogiem oraz ugotowaną dynią. Dopraw do smaku solą, pieprzem oraz majerankiem. Wymieszaj.
- Ciasto wałkuj cienko, nakładaj farsz i sklejaj pierogi ulubioną metodą.
- Wędzonkę lub cebulę pokrój w drobną kostkę. Wrzuć na zimną patelnię (w przypadku wędzonki) z niewielką ilością oliwy i usmaż na chrupko. Cebulkę usmaż na złoty kolor jak zwykle. Odstaw.
- W dużym, szerokim garnku zagotuj wodę. Osól i wrzucaj na wrzątek przygotowane pierogi. Gotuj przez 3-4 minuty od chwili wypłynięcia na niezbyt dużym ogniu. Odcedź i przełóż do okrasy, aby się nie skleiły.
Smacznego!