Pierniczki pełnoziarniste
Czy wiecie, że pierniki należą do najstarszych ciast i były wypiekane już w XIII wieku ? Polska nazwa „piernik” pochodzi od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny ( w tamtych czasach słowo „pieprz”, oznaczało tyle samo co „orientalne przyprawy”), czyli pieprzowe ciasto, to ciastko z przyprawami. W Polsce pierwsze pierniki pojawiły się w XVII wieku, były wypiekane w Krakowie i Toruniu, przez wiele lat były symbolem dobrobytu i wysokiego statusu społecznego. Pieczono je w przepięknie rzeźbionych, drewnianych formach, w kształcie tarczy herbowych, postaci królów, pięknych kobiet i motywów religijnych. Piernikowe ciastka sprzedawano w przyklasztornych aptekach, targowiskach i piekarniach. W średniowieczu bardzo popularne było powiedzenie…Kto nie pija gorzałki i od niej umyka, ten nie godzien słodkiego próbować piernika… ;-)
Myślę, że na popularność pierników miały wpływ również ich właściwości zdrowotne. Do mojego piernikowego ciasta, użyłam ciemnego cukru nierafinowanego muscovado, który ma korzenny posmak i świetnie się sprawdza w tego rodzaju wypiekach. Mąkę pszenną, częściowo zastąpiłam mąką z pełnego przemiału. Pierniczki po upieczeniu są miękkie, po przestudzeniu twardnieją, na następny dzień ponownie miękną. Pierniki można przechowywać do kilku miesięcy, bez obaw, że się popsują. Pieczenie i zdobienie ciastek piernikowych, to prawdziwa frajda dla rodziców i dzieci :-)
Więcej o historii pierników przeczytacie tutaj klik
Składniki
- 300 g mąki pszennej
- 400 g mąki pełnoziarnistej z pełnego przemiału
- 0,5 szklanki prawdziwego miodu
- 0,5 szklanki cukru ciemnego nierafinowanego muscovado
- 0,5 szklanki kwaśniej śmietany
- 100 g miękkiego masła
- 2 jajka ( osobno żółtka, osobno białka ) + żółtko
- karmel ( 2 łyżki wody + 2 łyżki cukru ciemnego nierafinowanego )
- 1 łyżeczka sody
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 pełne łyżki mieszanki przypraw do piernika ( cynamon, kardamon, goździki, imbir, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, kolendra, anyż, kmin )