Pasztet z oliwą i natką pietruszki

Pasztet z oliwą i natką pietruszki


Zdjęcie - Pasztet z oliwą i natką pietruszki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
„Plany urlopowe trochę mi się zmieniły i wyjeżdżam dopiero dzisiaj, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Mogłam dzięki temu przygotować trzecią propozycje na konkurs MONINI „Z oliwą Ekstra Vergine można….”. No właśnie. Tak naprawdę z oliwą można zrobić wszystko. Ale niestety do konkursu można zgłosić tylko trzy przepisy. Gdy się tak zastanawiałam nad tym co by to mogło być, pomyślałam (nie wiem czy słusznie), że to nie mogą być typowo włoskie dania, czy sosy, bo obecność oliwy jest tam oczywista. Że to powinny być potrawy, do przygotowania których, mało kto oliwę używał. Stąd też w moich wcześniej zgłoszonych przepisach znalazły się: słodkie babeczki i chleb.

Moja ostatnia propozycja na ten konkurs to pasztet. W wielu polskich przepisach na ten specjał dodaje się jako źródło tłuszczu surowy boczek. Ja postanowiłam zastąpić go znacznie zdrowszą, bo nie zawierającą cholesterolu oliwą. Była to oliwa Monini Ekstra Vergine Delicato, ale myślę, że lepsza, bo nadająca mu charakteru byłaby oliwa Monini Flavoured Ekstra Virgine Four Peppers. Niestety w moim niezbyt dużym mieście wybór był dość ograniczony. Pozostałe składniki to chude gotowane mięso (wołowina i indyk), gotowane warzywa, białka jaj oraz przyprawy. Dodałam też sporo suszonej natki pietruszki. Pasztet ma dość luźną konsystencję, nadaje się do smarowania, ale też z powodzeniem można go kroić w plastry.”
Zdjęcie - Pasztet z oliwą i natką pietruszki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Pasztet z oliwą i natką pietruszki

Składniki:
prostokątna forma do keksu dł.30cm

600g chudej gotowanej wołowiny
600g gotowanego mięsa z indyka
300g gotowanych warzyw (pietruszka, seler, por, marchewka)
5 białek jaj
80ml oliwy MONINI Ekstra Vergine Delicato
4 łyżki suszonej natki pietruszki
1 łyżeczka pieprzu młotkowanego z kolendrą
sól do smaku (u mnie 1 łyżeczka)
masło do wysmarowania foremki
bułka tarta do wysypania foremki

Wszystkie składniki dobrze wyrobić (można to zrobić mikserem). Przełożyć do wysmarowanej masłem i oprószonej bułką tartą foremki. Ugnieść aby nie było wolnych przestrzeni. Przykryć kawałkiem folii aluminiowej i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C na godzinę.
Gotowy pasztet wystudzić do temp. pokojowej w foremce. Przełożyć na deskę lub półmisek i wstawić na całą noc do lodówki, aby się dobrze ścisnął.

Kategorie przepisów