Pampuchy z jagodami i śmietaną
Pampuchy wyjątkowo kojarzą mi się z dzieciństwem. Pamiętam, jak wracałem ze szkoły i szedłem do Babci, to często czekały one na mnie na podwieczorek. Te drożdżowe bułeczki na parze zwykle jadaliśmy z kisielem z sezonowych owoców, a latem obowiązkowo z kwaśną śmietaną i jagodami. Dzisiejszym przepisem postanowiłem powrócić do tych dawnych smaków.
Pampuchy zapewne każdy z Was zna pod zgoła inną nazwą: buchty, kluski na parze, parowańce, pyzy drożdżowe, czy w czeskiej wersji jako knedliki. W zasadzie w każdym regionie Polski mówi się na nie nieco inaczej. Jednakże wszystkie są przygotowywane podobnie z ciasta drożdżowego, z którego formuje się kule i gotuje następnie na parze – zwykle na płaskim gęstym sicie lub na gazie (można wykorzystać również koszyczek do chińskich bułeczek bao).
Przygotowanie pampuchów jest bardzo proste, chociaż należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, kluski należy parować od razu po wyrośnięciu. Jeśli wyrosną zbyt mocno, to ciężko będzie je przenieść na gazę lub sito oraz dość szybko opadną po ugotowaniu. Dlatego przy większej ilości ciasta, warto umieścić uformowane kule w lodówce, aby zahamować ten proces. Przy podanych przeze mnie proporcjach nie będzie to konieczne, ale jeśli zwiększycie ilość, to już tak. Po drugie, podczas gotowania pampuchy należy nakryć miską (lub innym naczyniem), aby para nie uciekała i pod żadnym pozorem należy jej nie odkrywać przez cały czas parowania. Inaczej kluski się „przestraszą” i opadną. 😉
Pampuchy najlepiej smakują jeszcze ciepłe od razu po ugotowaniu, dlatego przed przystąpieniem do tego etapu, polecam przygotować prosty kisiel jagodowy. Można je również podać z domową konfiturą lub dowolnymi innymi owocami, na jakie macie ochotę. Jednakże z jagodami i kwaśną śmietaną moim zdaniem smakują najlepiej, szczególnie teraz w pełni lata! 🙂
Pampuchy z jagodami i śmietaną
Ilość porcji: 8 sztuk
Czas przygotowania: 2 godziny Czas gotowania: 30 minut 30 minut
Składniki na pampuchy z jagodami i śmietaną:
Składniki na pampuchy:
- 300 g mąki pszennej (najlepiej typ 650)
- 20 g świeżych drożdży
- 15 g cukru (1 łyżka)
- 100 ml letniego mleka
- 1 duże jajko (rozmiar L)
- 20 g roztopionego masła (1 łyżka)
- szczypta soli
Składniki na kisiel z jagód*:
- 250 g leśnych jagód (można użyć również mrożonych)
- 50 g cukru
- 25 g skrobi ziemniaczanej (1 łyżka)
- 50 ml wody
Składniki dodatkowe:
- 200 g kwaśnej śmietany 18%
Przygotowanie pampuchów z jagodami i śmietaną:
Przygotowanie pampuchów:
- Przygotuj rozczyn: w mleku rozprowadź drożdże wraz z cukrem. Dodaj łyżkę mąki, wymieszaj i odstaw na kwadrans.
- Do miski wsyp pozostałą mąkę oraz sól, wbij jajko, dodaj przygotowany rozczyn i zagnieć krótko ciasto. Kolejno wlej masło i kontynuuj zagniatanie, aż będzie miękkie i lśniące. Pozostaw je w misce, przykryj ściereczką i odstaw na godzinę do wyrośnięcia.
- Po tym czasie ciasto zagnieć krótko ponownie i podziel na 8 równych kawałków (po ok. 60 g). Uformuj z nich kule i ułóż je na stolnicy podsypanej mąką. Przykryj ściereczką i odstaw na pół godziny do ponownego wyrośnięcia.
- W garnku zagotuj wodę i ułóż na wierzchu płaskie gęste sitko lub obwiąż wierzch garnka złożoną gazą i przytwierdź ją sznurkiem. Zarówno sitko, jak i gaza nie może dotykać lustra wody.
- Na sitku lub gazie ułóż delikatnie 3-4 kule z ciasta, zachowując spore odstępy (mocno rosną). Całość przykryj metalową miską, tak, aby stykała się z krawędzią garnka. Ogień zmniejsz na średni i gotuj pampuchy na parze przez dokładnie 10 minut. Po tym czasie odkryj miskę i delikatnie zdejmij kluski. Czynność powtórz dla kolejnych partii. Pampuchy najlepiej smakują od razu po zrobieniu.
Przygotowanie kisielu z jagód:
- Do rondelka wsyp jagody (warto je wcześniej sparzyć wrzątkiem), zasyp cukrem i gotuj przez kilka minut, aż puszczą sok.
- Następnie skrobię ziemniaczaną rozrób w wodzie i wlej szybkim ruchem do jagód. Zawartość garnka mieszaj cały czas, gotując na małym ogniu przez 2-3 minuty, aż powstanie gęsty kisiel.
- Gotowe pampuchy polej śmietaną i kisielem z jagód.
UWAGI
*Można również użyć gotowej konfitury.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square